Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Rydygiera w Krakowie wykonał już 250 operacji z wykorzystaniem systemu robotycznego ROSA. Placówka finansuje te zabiegi z własnego budżetu, ponieważ NFZ nadal nie ma procedury finansującej robotykę w ortopedii.
Szpital Rydygiera w Krakowie ma za sobą 250 operacji ortopedycznych wykonanych z wykorzystaniem robota ROSA. To ważny moment dla Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, który po modernizacji rozpoczętej w 2022 roku stał się jednym z pionierów robotyki ortopedycznej w Małopolsce.
Zmiany na oddziale zaczęły się po głębokiej modernizacji ortopedii w grudniu 2022 roku. Wtedy uruchomiono jeden z najnowocześniejszych wówczas w Polsce oddziałów tego typu, a kolejnym krokiem były rozmowy o wprowadzeniu do codziennej pracy technologii robotycznych.
O znaczeniu nowych rozwiązań mówił już wówczas ordynator oddziału, dr Grzegorz Kwiatkowski.
„Żadne urządzenie nie zastąpi nigdy w 100% lekarza i wciąż sukces operacji ortopedycznych będzie uzależniony od wiedzy i doświadczenia operatora, ale jestem przekonany, że warto i trzeba wykorzystywać nowe technologie w naszej codziennej pracy. I taki jest cel zastosowania robotyki na Oddziale Ortopedii”
Po roku od tych wydarzeń Szpital Rydygiera został pierwszą placówką w Małopolsce i trzecią w kraju, która zaczęła wykorzystywać system ROSA w procedurach ortopedycznych. Pierwszy zabieg z użyciem robota wykonano w styczniu 2024 roku. W tamtym czasie w Europie pracowało 250 takich urządzeń, a na całym świecie tysiąc.
Dziś zespół kierowany przez dr. Grzegorza Kwiatkowskiego podsumowuje 250 wykonanych operacji. Początkowo z wykorzystaniem systemu ROSA przeprowadzano zabiegi kolan. Robotyczne operacje stawu biodrowego ruszyły pod koniec 2025 roku.
„Aż trudno sobie wyobrazić, że za nami 2,5 roku… Zaczynaliśmy od operacji kolan i długo czekaliśmy na możliwość wykonywania protezoplastki stawu biodrowego, bo robot jest amerykański, a ustawodawstwo unijne wymaga odpowiednich certyfikacji. Ale cierpliwość została nagrodzona i już pod koniec 2025 roku ruszyliśmy z robotycznymi operacjami stawu biodrowego. Szczerze mówiąc ten jubileusz mógłby być dużo większy, gdyby nie fakt, że NFZ nadal nie ma procedury finansującej robotykę w ortopedii. Wszystko co robimy – finansuje tylko budżet własny Szpitala Rydygiera, a tych 250 operacji to jakieś 1,5 mln złotych. I to są środki, które nie wrócą do kasy szpitala” – przyznaje Ordynator.
Zabiegi ortopedyczne z wykorzystaniem robota ROSA są w Szpitalu Rydygiera bezpłatne dla pacjentów. Kwalifikacja odbywa się w naturalnym systemie kalendarza dla planowanych operacji.
Ordynator podkreśla, że zainteresowanie pacjentów jest duże, a lekarze także pozytywnie oceniają możliwości systemu.
„Zainteresowanie Pacjentów jest duże, bo robot ma bezpośredni wpływ na eliminację dyskomfortu występującego po zabiegach. Lekarze też mają pozytywne opinie, bo ROSA pozwala zarówno zwiększać liczbę operacji, jak i daje chirurgom niezwykle precyzyjne informacje, pomagające osiągać naprawdę satysfakcjonujące efekty operacji”– opowiada Ordynator Kwiatkowski.
Problemem pozostaje finansowanie. Środowisko ortopedyczne od dawna postuluje do NFZ o wprowadzenie odpowiednich wycen, jednak wiążących decyzji nadal nie ma. Obecnie wśród nielicznych ortopedów wykonujących w Polsce zabiegi robotyczne zbierane są opinie dotyczące potencjału i korzyści wynikających z zastosowania takich systemów. W tym gronie znajduje się także dr Grzegorz Kwiatkowski.
„250 operacji robotycznych w ortopedii to oczywiście bardzo dobry wynik, ale jesteśmy wiodącym, nowoczesnym szpitalem, który mógłby takich zabiegów wykonywać znacznie więcej. Czekamy na finansowanie!” – przyznaje również Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera, który od dwóch lat w 100% finansuje zabiegi robotyczne i samodzielnie płaci za dzierżawę systemu robotycznego.





