Strona głównaAktualnościPijany Kolumbijczyk jadąc na hulajnodze zderzył się z samochodem

Pijany Kolumbijczyk jadąc na hulajnodze zderzył się z samochodem

Krakowska Placówka Straży Granicznej wydała decyzje o zobowiązaniu do powrotu wobec obywatela Kolumbii i obywatelki Gwinei. W obu przypadkach funkcjonariusze stwierdzili brak dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce.


Jak informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej – funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie prowadzili postępowania wobec dwojga cudzoziemców przebywających w Polsce bez wymaganych dokumentów. Decyzje o zobowiązaniu do powrotu wydano wobec 29-letniego obywatela Kolumbii oraz 66-letniej obywatelki Gwinei. W obu sprawach orzeczono również zakazy ponownego wjazdu do Polski i strefy Schengen.

Sprawa obywatela Kolumbii wyszła na jaw po zdarzeniu drogowym w Krakowie. Mężczyzna, jadąc hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu, zderzył się z samochodem osobowym. Podczas czynności prowadzonych przez policjantów ustalono, że nie posiada on ważnej wizy ani innego dokumentu pozwalającego na legalny pobyt na terytorium Polski.

Kontrola wykazała, że pobyt 29-latka w kraju pozostawał nieuregulowany od blisko dwóch lat. W związku z tym Komendant Miejski Policji w Krakowie skierował wniosek o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Funkcjonariusze krakowskiej Placówki Straży Granicznej wszczęli postępowanie administracyjne z urzędu. Potwierdzili, że w przypadku obywatela Kolumbii zachodzą przesłanki określone w art. 302 ust. 1 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach, odnoszące się do nielegalnego pobytu na terytorium RP. Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał decyzję o zobowiązaniu mężczyzny do powrotu i orzekł wobec niego dwuletni zakaz ponownego wjazdu do Polski oraz państw strefy Schengen.

Osobne czynności dotyczyły 66-letniej obywatelki Gwinei, skontrolowanej przez krakowskich strażników granicznych w środę 20 maja. Jak ustalono, kobieta również przebywała w Polsce nielegalnie.

Z informacji funkcjonariuszy wynika, że obywatelka Gwinei wjechała do strefy Schengen w grudniu 2025 roku przez Francję, a następnie przybyła do Polski. Złożyła wniosek o pobyt czasowy, jednak dokument zawierał braki formalne i został złożony już w okresie jej nielegalnego pobytu.

W związku z brakiem dokumentów uprawniających do pozostania w Polsce wobec kobiety także wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu. Objęto ją również zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i do strefy Schengen.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

kopalnia_wieliczka

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale