Jak informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe – Krakowskie Wianki w tym roku potrwają trzy dni i połączą muzykę, tradycję, działania artystyczne, aktywności nad Wisłą oraz wydarzenia przygotowane w różnych częściach miasta. Od 19 do 21 czerwca mieszkańcy i goście będą mogli uczestniczyć w programie organizowanym pod hasłem „Między ogniem a wodą”.
Świętowanie rozpocznie się w piątek 19 czerwca na Bulwarze Rodła. Pierwszym akcentem będzie plenerowy pokaz filmu „Cinema Paradiso”. Tego samego wieczoru w centrum sztuki i technologii Wesoła Immersive odbędzie się bifor wiankowy w ramach Nocy Tańca festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.
Sobotni program przeniesie uczestników do kilku charakterystycznych miejsc Krakowa. W Barbakanie zaplanowano silent disco, a podobne wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się także na dziedzińcu arkadowym Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorzy zapowiadają, że historyczne przestrzenie zostaną wypełnione muzyką krakowskich artystów i didżejów.
Tanecznych propozycji będzie więcej. Na Poczcie Głównej zabrzmią słowiańskie hity, a w Altanie na Plantach odbędą się warsztaty solo charlestona i lindy hop prowadzone przez szkołę Swing & Sway. Ich finałem będzie swingowa potańcówka z zespołem Frank e la Famiglia.
Jednym z głównych punktów muzycznych będzie scena na Powiślu. Wystąpią tam Zuta i Lor, a koncert Meli Koteluk wyznaczy symboliczne przejście między dniem a nocą oraz motywami wody i ognia. Nocną część programu otworzy duet Sw@da x Niczos, laureaci ubiegłorocznego Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka popularna.
Ważną częścią Wianków pozostanie tradycja plecenia kwiatowych kompozycji. Stacje plecenia wianków zostaną przygotowane w Barbakanie, na Powiślu, przy skwerze Ewy Demarczyk oraz przy kościele św. Kazimierza. Jedna z lokalizacji na Powiślu powstanie we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska.
Dodatkowe warsztaty odbędą się w strefie Factory na Powiślu. Zwieńczeniem tych działań będzie konkurs na najpiękniejszy wianek, w którym przewidziano nagrody dla zwycięzców. Osoby posiadające własne wianki będą mogły, zgodnie z tradycją, puścić je na Wisłę na terenie Przystani Muzeum przy Bulwarze Rodła.
Rzeka będzie mocno obecna także w sobotnim programie Przystani Muzeum. Od godz. 11 odbywać się tam będą rejsy historycznymi galarami, warsztaty przyrodnicze oraz flisackie swaty. Muzeum Krakowa pełni funkcję partnera merytorycznego tegorocznej edycji wydarzenia.
Dla osób szukających spokojniejszych form spędzania czasu przygotowano wydarzenia w Ogrodzie przy Bazylice św. Floriana. Zaplanowano tam wiankowy Silent Reading, czyli wspólne czytanie książek w otoczeniu przyrody i relaksującej muzyki, a także warsztaty tworzenia kwiatów z krepiny oraz zajęcia artystyczne i muzyczne inspirowane tradycjami świętojańskimi. Część aktywności przygotowano z uwzględnieniem potrzeb osób z trudnościami w obszarach widzenia i słyszenia.
Program przyrodniczy przygotowało Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” ZZM. Obejmie on spacer ornitologiczny po Lesie Wolskim, koncert ambientowy Ety Hox i Pruskiego inspirowany dźwiękami lasu oraz spacer świętojański w poszukiwaniu kwiatu paproci. Wydarzenia mają zachęcać do uważności na naturę i otoczenie.
Wianki zostaną uzupełnione także cyklem wydarzeń związanych z 30-leciem Domu Norymberskiego. W programie znalazły się m.in. wystawa i performance.
Niedzielę otworzy koncert o świcie w ramach festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. O godz. 3.30 na Bulwarze Poleskim zabrzmią pieśni kupalne wywodzące się z tradycji bojkowskich, łemkowskich, żywieckich i śląskich, a nowe lato powitają dźwięki podhalańskich trombit.
Po raz pierwszy w programie pojawi się również sportowa odsłona Wianków. W ramach projektu Kraków w Formie i we współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej zaplanowano inicjatywę „Wianki na sportowo”, obejmującą trening biegowy oraz nordic walking.
Tego samego dnia plac przy Cricotece stanie się miejscem Pikniku Niemożliwego. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w śniadaniu sąsiedzkim, warsztatach plecenia wianków, wymianie roślin, spacerze dźwiękowym oraz koncercie „Muzyka nad wodą”.
Święto nocy kupały pojawi się także w formie multimedialnej. Przez całą noc na fasadzie Pałacu Potockich wyświetlana będzie iluminacja oparta na motywach lokalnych podań, dawnych rytuałów i natury związanej z Wisłą.
Organizatorami Wianków są Miasto Kraków i KBF. Współorganizują je Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” ZZM, Cricoteka, Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, Dom Norymberski, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Wesoła Immersive. Szczegółowy program warsztatów, koncertów, spotkań i pozostałych aktywności znajduje się na stronie wianki.krakow.pl.





