Quantcast
środa, 19 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościBakteriobójcze granule - czym da się zastąpić kości i wspomóc ich regenerację?

Bakteriobójcze granule – czym da się zastąpić kości i wspomóc ich regenerację?

Czym da się zastąpić kości i wspomóc ich regenerację? Od lat naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad materiałami, które mogą to zrobić. Teraz idą o krok dalej i próbują zmusić materiały do walki z bakteriami.


Zespół Bioceramiczny AGH z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki kierowany przez prof. Anetę Zimę, prowadzi badania naukowe nad innowacyjnymi materiałami stosowanymi do wypełniania ubytków kostnych. Niektóre z opracowanych biomateriałów są już stosowane w medycynie. Przykładem jest FlexiOss®, czyli biomateriał kościozastępczy, opracowany we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, nazywany potocznie “sztuczną kością”.

Prace nad materiałami kościozastępczymi skupiają się na połączeniu zalet związków syntetycznych oraz naturalnych, tworzących materiały  hybrydowe. Dr inż. Joanna Czechowska, należąca do Zespołu Bioceramicznego, otrzymała grant, w ramach którego pracuje nad  materiałem hybrydowym w formie granul o właściwościach bakteriobójczych.  Granule mogą znaleźć zastosowanie jako nośniki leków i substancji  biologicznie czynnych w terapiach celowanych, a także jako komponenty materiałów kościozastępczych.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale