Quantcast
sobota, 18 maja, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościBezpłatna akcja kardiologiczna w Krakowie! Zbadaj swoje serce i wykonaj…

Bezpłatna akcja kardiologiczna w Krakowie! Zbadaj swoje serce i wykonaj…

Choroby układu krążenia i cukrzyca są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia Polaków. W odpowiedzi na to Fundacja NEUCA dla Zdrowia ruszyła z akcją kardiologiczną. Ma ona na celu zbadanie serca oraz samodzielny i w pełni bezpieczny pomiar poziomu cukru we krwi.


Na trasie Kardiobusa znajduje się Kraków – bezpłatne badanie kardiologiczne będzie można wykonać w następujących terminach i lokalizacjach: a) 3 listopada, ul. Wielicka 76, b) 10 listopada, ul. Aleja gen Tadeusza Bora-Komorowskiego 37, c) 15 listopada, ul. Borkowska 3. Zapisy odbywają się pod niniejszymi adresami.

W Kardiobusie pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI (przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca lub zawał serca. Niepokojącymi objawami u pacjentów są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe.

– Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn stanów zagrożenia życia. Świadomość i wiedza o chorobach kardiologicznych jest szczególnie istotna w ostatnich latach z uwagi na pandemię COVID-19 i jej powikłania, które w społeczeństwach nierzadko pojawiają się w formie chorób serca. Jako Fundacja NEUCA dla Zdrowia zachęcamy do regularnego monitoringu swojego zdrowia i w związku z tym zapraszamy wszystkich zainteresowanych na badania kardiologiczne. Dodatkowo, w naszym Kardiobusie udostępniamy możliwość samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi – podkreśla Bogusława  Golus-Jankowska, Prezes Zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba. W Europie 36 proc. osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje o 14 proc. wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków w latach 2013-2018. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1 proc. społeczeństwa, a odsetek ten cały czas wzrasta.

Zagrożenie również stanowi insulinooporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (ok. 2-krotnie). Z tego względu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać najpóźniej na 24h przed planowanym badaniem pod tym samym (wybranym z ww. trzech) adresem, gdzie odbywać się będą badania. Akcja odbywa się w godzinach 10-15:00, ilość miejsc jest ograniczona.

Wszelkie szczegóły dot. terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w sekcji Aktualności https://fundacjaneuca.pl/o-fundacji#aktualnosci)

 

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale