Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościGrupa Echo-Archicom rozpoczyna w Krakowie budowę kompleksu mieszkaniowo-komercyjnego WITA

Grupa Echo-Archicom rozpoczyna w Krakowie budowę kompleksu mieszkaniowo-komercyjnego WITA

WITA, krakowska inwestycja realizowana przez Archicom i Echo Investment, to wielofunkcyjny, miastotwórczy projekt uwzględniający zabudowę mieszkaniową, przestrzeń komercyjną i lokale usługowe. To także pierwsza krakowska inwestycja deweloperów w formacie „destination”. Zakończenie budowy zaplanowano na grudzień 2025 r.


Deweloperzy Archicom i Echo dopełnili niezbędnych formalności i uzyskali pozwolenie na budowę. Łączna powierzchnia działki, na której powstanie WITA, wynosi 3 ha, z czego blisko 7 tys. mkw. to tereny zielone z rodzimą roślinnością (około 150 nowych drzew). 

W ramach projektu powstanie pięć czteropiętrowych budynków, w których znajdą się apartamenty na sprzedaż, biura, a także usytuowane na parterze lokale handlowo-usługowe. Zdaniem deweloperów taka różnorodność pozwala na realizację wyjątkowego projektu, który „będzie tętnił życiem przez cały czas”. 

Za część komercyjną inwestycji odpowiada Echo Investment, za mieszkaniową Archicom, a projekt przygotowała renomowana pracownia architektoniczna MOFO Architekci. We współpracy z regionalnym konserwatorem zabytków oraz administracją publiczną oddano w nim hołd historycznej tożsamości miejsca, w którym przed laty znajdowały się magazyny zaopatrzenia Twierdzy Kraków.

Łącząc w sobie wiele funkcji, inwestycja dostarczy m.in. 26,7 tys. mkw. GLA nowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni biurowej. Oba biurowce powstaną zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM, która świadczy o zastosowaniu proekologicznych rozwiązań – chodzi m.in. o wykorzystanie wody opadowej, instalację stacji ładowania pojazdów elektrycznych i skuterów czy też wykorzystanie 100 proc. zielonej energii. 

Choć Echo Investment jest obecne na rynku krakowskim od ponad 20 lat, projekt WITA będzie debiutem formatu „destination” w tej lokalizacji. 

„Za ideą projektów >>destination<< kryje się nasza filozofia tworzenia wielofunkcyjnych kwartałów, które wpisują się w potrzeby miasta i które wspierają jego zrównoważony rozwój. Chcemy tworzyć projekty szyte na miarę, w których ważni są ludzie i ich potrzeby” – podkreślał Rafał Mazurczak, Chief Operating Officer w Echo Investment.

Jego zdaniem inwestycja WITA łączy nowoczesną architekturę z historyczną tkanką miejską, tworząc kameralną zabudowę w centrum miasta. 

„W WITA powstaną ciche zakątki i pełne życia przestrzenie wspólne, zapraszające wszystkich: najemców, mieszkańców, odwiedzających. Budujemy w historycznym centrum Krakowa spokojną enklawę, w której będzie można spędzać czas, mając wszystko na wyciągnięcie ręki” – powiedział Rafał Mazurczak.

 

Budynki biurowe będą oferować 121 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 55 dodatkowych wokół inwestycji, a w ich użytkowaniu pomoże aplikacja. Przewidziano 94 miejsca postojowe dla rowerów, a także stację ładowania pojazdów elektrycznych i skuterów.

W części mieszkaniowej WITA, realizowanej przez Archicom, powstaną dwa budynki wielorodzinne obejmujące 176 apartamentów (od 28 do 97 mkw.). Powierzchnia użytkowa mieszkalna (PUM) wyniesie blisko 8 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa usług (PUU) – 768 mkw. Na poziomie parteru obu budynków znajdzie się osiem lokali usługowych. W każdym z mieszkań zaplanowano loggię, balkon lub taras z ogródkiem, a także duże okna zapewniające naturalne doświetlenie. 

Przyszli mieszkańcy będą mieli do dyspozycji stojaki rowerowe, stację naprawy rowerów, wózkownie, rowerownie i wieszaki rowerowe. W garażach pojawią się wózki ułatwiające transport zakupów do mieszkania. Strefa ciągu pieszego i zespołu budynków mieszkalnych odznaczać się będzie różnorodnie zaprojektowaną zielenią. Znajdą się w niej nawiązujące do historii miejsca trawniki w kształcie trójkątów, krzewy, drzewa, trawy, wielogatunkowe i jednogatunkowe nasadzenia, a także strefa odpoczynku. Znajdzie się tu również plac zabaw, a także tablice z opisem historii Centrum Aprowizacji Armii oraz wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości w Krakowie.

„Jako doświadczony deweloper mamy świadomość, że na komfort zamieszkiwania wpływa zdecydowanie więcej czynników niż własne cztery ściany. Dlatego nie mniejszą wagę przykładamy do przestrzeni wspólnych i najbliższego otoczenia inwestycji, co znajduje swoje odzwierciedlenie w inwestycji WITA” – powiedział Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Jak podkreślił, twórcy inwestycji są dumni z tego, że rozpoczynają budowę projektu reprezentującego wartości, w które wierzą.

„Już niebawem krakowianie przekonają się na własne oczy o tym, jak wielofunkcyjne mikrodzielnice o ludzkiej skali, poszanowanie potrzeb człowieka, otaczającego świata i historii danej lokalizacji, a także zrównoważony urbanizm wpływają na rozwój zdrowej tkanki miejskiej” – dodał Dawid Wrona.

Teren inwestycji będzie całodobowo monitorowany, oświetlony, a do otwierania szlabanów, bram garażowych, wejść do budynków i wzywania windy służyć będzie jedna intuicyjna aplikacja Bluebolt. Ograniczony ruch samochodowy oraz szerokie chodniki, łagodne nachylenia ciągów pieszo-jezdnych i chodników umożliwią swobodną komunikację – również osób z niepełnosprawnościami.

Deweloper podkreśla, że mikrodzielnica będzie sprzyjać „komfortowemu zamieszkiwaniu, pracy, ale także integracji społecznej: spotkaniom, rekreacji i wypoczynkowi”. 

Zakończenie budowy zaplanowano na grudzień 2025 r.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale