Quantcast
sobota, 18 maja, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościHomo furniture. Człowiek połknięty przez tapczan. Wernisaż wystawy Bartosza Muchy w Cricotece.

Homo furniture. Człowiek połknięty przez tapczan. Wernisaż wystawy Bartosza Muchy w Cricotece.

5 kwietnia w krakowskiej Cricotece odbędzie się inauguracja „weekendu urodzin” Tadeusza Kantora. Program wydarzeń rozpocznie wystawa prac Bartosza Muchy w Galerii Szatnia przy ul. Nadwiślańskiej 2-4, zatytułowana „Homo furniture. Człowiek połknięty przez tapczan”.

Wystawa Muchy jest opowieścią o skomplikowanej relacji użytkownika ze sprzętami domowymi, głównie z meblami, ale też z drobiazgami, które zazwyczaj są anonimowe i zdegradowane w hierarchii przedmiotów codziennego użytku. W niepokojącej rzeczywistości wystawy, domowe otoczenie wreszcie emancypuje się i zaczyna dominować nad człowiekiem, przekształcając się w rzeźby – hybrydy, surrealistyczne figury z innego, równoległego świata. Jest także oczywistym dialogiem 20-letniej działalności artystycznej Muchy ze spuścizną Tadeusza Kantora, zarówno poprzez apoteozę zdegradowanych przedmiotów, jak i hybrydyzowanie postaci ludzkiej z obiektami i sprzętami. Wspólnym rysem obu artystów jest zainteresowanie meblarstwem, wymykającym się utartym definicjom, gdzie projektowane lub wybierane meble stają się częścią alternatywnej przestrzeni znaczeniowej.

Wystawie w Galerii Szatnia towarzyszy „Interwencja Bartosza Muchy w Pokoju Tadeusza Kantora” przy ul. Siennej 7/5. Jest to działanie artystyczne w przestrzeni wypełnionej meblami używanymi na co dzień przez twórcę Teatru Cricot 2. Nowe przedmioty oscylujące wokół kategorii mebli-dzieł sztuki zainterweniują w zaaranżowaną przez Kantora przestrzeń mieszkalno-twórczą po cichu, z poszanowaniem dla miejsca: ostatniego mieszkania twórcy. Ulubione thonetowskie krzesła Kantora nawiążą dyskretny dialog z ich antropomorficzną wersją Muchy.

Bartosz Mucha jest współczesnym artystą działającym na pograniczu designu, architektury i sztuk wizualnych, a także użytkowości i konceptualizmu. Znany jest z egzystencjalnych pytań, poetyckości i żartu oraz wyznaczania swoim działaniom rytmu i ram czasowych. Od 2004 r. prowadzi projekt The POOR design, w ramach którego powstało około 200 koncepcji przedmiotów codziennego użytku, prezentowanych na dziesiątkach wystaw w kraju i zagranicą. W 2010 roku rozpoczął działalność paraarchitektoniczną – Pararch, której celem jest eksplorowanie problemu domu, schronu i noclegu. Ostatnio realizuje projekt Poorex face, zwracając się ku naturze i rzemiosłu. Studiował na ASP w Krakowie (dyplom uzyskał w 2004 r.) i ESAG w Paryżu. Doktorat z wzornictwa na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie obronił w 2010 r. Obecnie pracuje w School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Mieszka w Niepołomicach pod Krakowem.

Wernisaż:
5 kwietnia, godz. 18.00
Galeria Szatnia, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

www.cricoteka.pl
inf. prasowa

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale