Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościNa moście Grunwaldzkim będzie obowiązywać nowa organizacja ruchu

Na moście Grunwaldzkim będzie obowiązywać nowa organizacja ruchu

Jak poinformował Zarząd Dróg Miasta Krakowa – od najbliższego poniedziałku, 1 lipca, na oście Grunwaldzkim w Krakowie, który łączy dzielnice Stare Miasto i Dębniki, wprowadzona zostanie nowa, długoterminowa organizacja ruchu. Zmiany te, poprzedzające zaplanowany na przyszły rok gruntowny remont, umożliwią użytkowanie mostu aż do momentu zbudowania nowej przeprawy.


Z analiz przeprowadzonych przez Politechnikę Krakowską wynika, że most może bezpiecznie funkcjonować do 2038 roku. Planuje się jego ostateczne rozebranie i zastąpienie nową konstrukcją, która będzie kontynuować połączenie między dwiema centralnymi dzielnicami miasta. Aby jednak most mógł służyć przez kolejne lata, konieczne jest przeprowadzenie remontu oraz wdrożenie nowego schematu ruchu, który zmniejszy obciążenie konstrukcji.

W nowym układzie ruchu, od strony Wawelu, jedna jezdnia zostanie przeznaczona dla pojazdów do 7,5 tony oraz zablokowana dla samochodów na rzecz ścieżki rowerowej, przywracając organizację ruchu sprzed kilku lat. Zmiany te obowiązywać będą do czasu wybudowania nowej przeprawy. Obecnie trwają prace nad oznakowaniem poziomym i pionowym, które finalizują te zmiany.

Równocześnie rozpoczęto przygotowania do remontu mostu. Na koniec maja wybrano firmę odpowiedzialną za przygotowanie projektu prac remontowych oraz za uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Zgodnie z umową, projektant ma czas do marca przyszłego roku na realizację tych zadań.

Dokumentacja, gdy będzie gotowa, pozwoli na rozpisanie przetargu na prace remontowe, co planowane jest na przełom II i III kwartału 2025 roku. Remont będzie obejmował m.in. wymianę nawierzchni jezdni i torowiska, a także naprawę płyty żelbetowej. Przy tej okazji zmodernizowany zostanie również ciepłociąg. Zakres niezbędnych prac zostanie sprecyzowany po opracowaniu projektu.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale