Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościNajwięcej dzieci w Małopolsce rodzi się w Centrum Medycznym Ujastek

Najwięcej dzieci w Małopolsce rodzi się w Centrum Medycznym Ujastek

W ubiegłym roku małopolskie szpitale sprawozdały 31 492 porody. Najwięcej porodów odbyło się w krakowskich szpitalach: Centrum Medyczne Ujastek – 4 922, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – 2 217, Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 2 211.


Początek nowego roku i Walentynki to okazja, żeby przyjrzeć się liczbie sprawozdanych przez szpitale porodów w 2022 r. Warto pamiętać, że liczba hospitalizacji porodowych nie jest równa liczbie urodzonych w tym okresie dzieci, ponieważ nie uwzględnia np. ciąż mnogich.

Patrząc przez pryzmat subregionów – najwięcej hospitalizacji porodowych w ubiegłym roku zanotowaliśmy w subregionie krakowskim – 14 281. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności i fakt, że to właśnie tam działają największe porodówki w Małopolsce. Wśród szpitali tego subregionu najwięcej porodów przyjęły lecznice, którą są też w pierwszej trójce placówek najczęściej wybieranych przez przyszłe mamy w całej Małopolsce.

Na drugim miejscu uplasował się z liczbą 5 067 porodów subregion tarnowski (w Tarnowie funkcjonują dwa oddziały położnicze). W tym regionie najwięcej porodów przyjęło Centrum Zdrowia Tuchów – 1 740.

Trzeci był subregion nowosądecki – 5 047. W tym regionie jest m.in. Szpital Medikor III, gdzie w ubiegłym roku odebrano 2 009 porodów, co plasuje lecznicę na 5. miejscu pod wglądem liczby porodów w Małopolsce.

Na Podhalu, gdzie w połowie ubiegłego roku zakopiański szpital wznowił działanie porodówki po pandemii, szpitale przyjęły 4 403 porody. Najwięcej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu (1 438) i w Suchej Beskidzkiej (1105).

W Małopolsce Zachodniej, w szpitalach w Chrzanowie, Olkuszu i Oświęcimiu odbyło się 1 997  porodów, a w subregionie Krakowski Obszar Metropolitalny, gdzie jest najmniej porodówek – 697.

W ciągu roku powstaje wiele rankingów, które według różnych kryteriów i metod oceniają porodówki. Jak widać jest taka potrzeba. Warto jednak pamiętać, że liczba porodów w najbardziej obiektywny sposób pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam. Większa liczba porodów odebranych w danym szpitalu, to jednocześnie bardziej doświadczona kadra – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Jak wobec tego prezentuje się zestawienie szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w Małopolsce? Oto 10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów w 2022 r.:

  1.       Centrum Medyczne Ujastek – 4 922
  2.       Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – 2 217
  3.       Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 2 211
  4.       NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie – 2 178
  5.       Medikor III w Nowym Sączu – 2 009
  6.       Centrum Zdrowia Tuchów – 1 740
  7.       Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 1 588
  8.       Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni – 1 531
  9.       Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu –  1 438
  10.   Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie – 1 165

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa MOW NFZ

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale