Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościNowe placówki psychiatryczne w Krakowie

Nowe placówki psychiatryczne w Krakowie

Od października w Małopolsce działają trzy kolejne ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz dwa nowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Powstały one w Krakowie i Nowym Sączu. Ich opieka jest bezpłatna, finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. W październiku pracę rozpoczęło także centrum zdrowia psychicznego dla dorosłych w powiecie limanowskim. To trzynasty taki ośrodek w naszym regionie.


– Rozwój opieki psychiatrycznej w Małopolsce jest jednym z naszych priorytetów. Zależy nam, by dostęp do tego rodzaju pomocy był jak najłatwiejszy dla dorosłych i dzieci – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Nieustannie powiększamy sieć placówek tworzących nowy model wsparcia dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, skupiony przede wszystkim na pomocy udzielanej w naturalnym środowisku chorego, bez konieczności pobytu w szpitalu – dodaje.

W przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z trudnościami psychicznymi, nowy model opieki jest podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. W ramach każdego z nich placówki udzielają pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.

Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Od października do listy takich ośrodków w naszym regionie dołączyły kolejne, które udzielają pomocy w Krakowie:

  *   ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, ALLMEDICA sp. z o.o., Kraków, ul. Monte Cassino 6/LU4, tel. 22 610 10 10,

  *   ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, ALLMEDICA sp. z o.o., Kraków, ul. Bociana 6, tel. 22 610 10 10,

  *   ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, ALLMEDICA sp. z o.o., Kraków, ul. Zakopiańska 2a/LU3, tel. 22 610 10 10.

Dłuższa jest także lista lecznic z II poziomu referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Odpowiadają one za wsparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają także ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów. Od początku miesiąca Małopolski NFZ finansuje leczenie w:

  *   centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, ALLMEDICA sp. z o.o., Kraków, ul. Monte Cassino 6/LU4, tel. 22 610 10 10,

  *   centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, Piotr Obrzud, Nowy Sącz, ul. Narutowicza 2, tel. 18 442 22 11.

Pomoc udzielana we wszystkim nowych placówkach jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.

Łącznie w Małopolsce za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiadają 53 placówki. 35 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 15 to centra zdrowia psychicznego. Na III poziomie referencyjnym pomocy udzielają trzy lecznice, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów.

W ub. roku z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej skorzystało blisko 13 tys. najmłodszych. Z leczenia w centrach zdrowia psychicznego ponad 5,2 tys. osób, w szpitalach III poziomu referencyjnego – ponad 400.

Nowy ośrodek także dla dorosłych

W październiku rozpoczął pracę także kolejny ośrodek pomocy psychiatrycznej dla dorosłych – centrum zdrowia psychicznego w powiecie limanowskim, prowadzone przez MEDI-LI-NORM sp. z o.o.:

  *   punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, Limanowa, ul. Piłsudskiego 61, tel. 721 667 786

  *   punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, Limanowa, ul. Witosa 3/2, tel. 721 667 786.

Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, w razie potrzeby – także pobyt w szpitalu. Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w ciągu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

Do CZP nie obowiązują skierowania, wizyty nie trzeba wcześniej umawiać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów koordynacyjno-zgłoszeniowych, w których specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

W Małopolsce łącznie działa 13 takich ośrodków – na terenie m.in. Krakowa, Myślenic, Gorlic, Tarnowa, Andrychowa, Oświęcimia, Chrzanowa. Ich pracę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Lista wszystkich jest dostępna na stronie www.nfz-krakow.pl

NFZ Kraków

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale