Quantcast
sobota, 7 grudnia, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościOpen Eyes Economy Summit 2024 – podsumowanie wydarzenia

Open Eyes Economy Summit 2024 – podsumowanie wydarzenia

„Europa staje wobec zagrożeń o charakterze egzystencjalnym, których nie odczuwała przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dzisiaj stawką jest to, czy Europa przetrwa jako model życia” – podsumował IX edycję Open Eyes Economy Summit Jerzy Hausner.


Po raz dziewiąty OEES stał się przestrzenią wymiany spostrzeżeń na bieżące tematy gospodarcze, polityczne i społeczne. Za nami dwa dni wyjątkowych spotkań, rozmów i inspiracji. Byli z nami politycy, ekonomiści, samorządowcy, managerowie z wieloletnim stażem, a także przedstawiciele organizacji i przedsiębiorstw, których łączy problematyka wyzwań współczesnej Europy. 

Motyw przewodni „Dusza Europy”, poruszany w wielu dyskusjach, zachęcił do refleksji na temat przyszłości Europy, jej tożsamości i wartości ją kształtujących. Podjęliśmy szeroką gamę bieżących tematów gospodarczych, politycznych i społecznych, w tym dotyczących m.in. etyki w życiu publicznym, kompetencji przyszłości, zielonej transformacji, zrównoważonego inwestowania, cyfrowej transformacji miast i ochrony krajobrazu.
Dusza Europy to nie tylko hasło 

Pierwszego dnia Kongresu z udziałem licznie zgromadzonych gości odbyła się premiera publikacji Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków? – zbioru esejów i wywiadów z wybitnymi specjalistami z zakresu ekonomii, gospodarki, politologii, kultury i wielu innych dziedzin pod redakcją Jerzego Hausnera i Jarosława Kuisza. 

Publikacja to przyczynek do konstruktywnej rozmowy o przyszłości Europy i Unii Europejskiej. W poszczególnych esejach i rozmowach autorzy analizują m.in. to, jak doświadczenia historyczne – w tym wojny światowe, upadek komunizmu i współczesne konflikty – wpływają na dzisiejsze europejskie postrzeganie wartości, takich jak demokracja, prawa człowieka i wspólnotowość.

Czy można wierzyć ekonomii naszego kraju?

Kolejną niezwykle ważną publikacją tegorocznej edycji wydarzenia była III edycja Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski – raportu ekspertów ekonomistów na temat stanu gospodarki naszego państwa. Ich zdaniem na tle badanych państw Polska i Węgry zauważalnie gorzej radzą sobie z kształtowaniem wiarygodności ekonomicznej – m.in. w zakresie praworządności, wiarygodności finansów publicznych, stabilności pieniądza oraz systemu finansowego.  

Eksperci omawiający wyniki dostrzegli w polskiej polityce i gospodarce liczne zagrożenia wpływające na stan wiarygodności naszego państwa. Zaliczyli do nich m.in. częste powielanie złych praktyk, niewykorzystanie potencjału innowacji, problemy demograficzne, utrzymujący się wysoki deficyt finansów publicznych połączony z ekspansywną polityką fiskalną, niska przejrzystość i dezintegracja finansów publicznych, w tym niespójność statystyk dotyczących stanu finansów publicznych i ograniczenie roli ustawy budżetowej. 

Zielona transformacja i zrównoważone inwestowanie

„Transformacja to rzecz nie do uniknięcia – jest to zadanie największych graczy na rynku, aby wspierać tę transformację. […] Trzeba podjąć wyzwanie, wspierać i motywować naszych dostawców, żeby korzystali z zielonej energii” – tak o zielonych inwestycjach mówiła Kamilla Budnik – Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju, CCC S.A.

O transformacji energetycznej i wynikających z niej dylematów wspomniał także Bogdan Kucharski – Prezes Zarządu bp w Polsce: „Pandemia oraz wojna za naszą wschodnią granicą pokazały, że transformacja energetyczna i w ogóle dostępność energii może być zagrożona. Zaniedbania w sferze transformacji energetycznej kosztują nas miliardy złotych”. 

O zmianach wynikających z naszej 20-letniej obecności w Unii Europejskiej, także w kontekście energetycznej transformacji, rozmawiano podczas sesji: „Konkurencyjność Polski w strefie euro. Jakie czynniki wpłyną na naszą pozycję w UE?”.  „Gospodarka, o której rozmawialiśmy dwie lub trzy dekady temu, jest już zupełnie inna” – podkreślił Paweł Karbownik – Wiceminister  Finansów. Jego zdaniem Polska jest już zupełnie innym państwem w kontekście transformacji energetycznej. W rozmowie na temat strefy euro i potencjalnych skutków wynikających z wejścia do niej towarzyszyli mu Dariusz Rosati – b. Minister Spraw Zagranicznych oraz Kamil Sobolewski – Główny Ekonomista, Pracodawcy RP. 

W kwestii transformacji energetycznej głos zabrała także Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej: „Dziś z pozycji Unii sami nie jesteśmy w stanie wymusić na innych standardów klimatycznych. Logika transformacji energetycznej powinna być logiką opłacalności, zachęty, inspiracji i logiką ochrony narażonych na konsekwencje tej transformacji”. 

Ochrona krajobrazu i cyfrowa transformacja miast

W sesji „Zagrożenia dla europejskich krajobrazów: Jak chronić nasze miasta? Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podkreślił, że: „Ciężko znaleźć balans między jak największą „zieloną polityką” a dbaniem o bieżące sprawy mieszkańców miasta. Oczywiście bioróżnorodność jest jak ważna i walka o nią powinna stać się naturalną dla nas praktyką”.

Oczekiwania mieszkańców wobec miasta rosną wraz z postępem cyfrowym. Transformacja cyfrowa staje się narzędziem do spełnienia tych oczekiwań, o czym rozmawiano m.in. w ramach sesji: „Samorząd w sieci, czyli e-komunikacja i cyfryzacja usług publicznych”. Przemysław Lewicki – Prezes Zarządu, SAIO podkreślił, że nie mamy w tym zakresie powodów do wstydu: „To, co dzisiaj biznes prywatny może zaoferować, to również najwyższe osiągnięcia technologiczne” – zaznaczył, dodając również, że: „[…] szerokie możliwości automatyzacji się otwierają”. Z kolei Paweł Schmidt – Dyrektor Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Krakow zaznaczył, że: „Jako miasto jesteśmy w stanie zaoferować bardzo dużo danych”, a głównymi barierami w budowaniu rozwiązań inteligentnych są „[…] ograniczenia w zakresie formalnym. Aby budować synergię podpisujemy listy intencyjne do współpracy z InPostem, a teraz będziemy współpracować z Orange”. 

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale