Quantcast
wtorek, 28 maja, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościRak nie patrzy w pesel

Rak nie patrzy w pesel

Ponad 22 tysiące kobiet rocznie w Polsce usłyszy diagnozę: nowotwór piersi. Wśród nich będą też dziewczyny, które dopiero wkraczają w dorosłość i może im się wydawać, że ich młody wiek uchroni je przed chorobą. Tymczasem rak piersi jest wciąż najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych wśród Polek w wieku od 20 do 44 lat.


– Moja najmłodsza Pacjentka miała 22 lata, kiedy po raz pierwszy zachorowała na raka piersi, natomiast w Polsce zdarzały się jeszcze młodsze – nawet 16 – letnie – mówi dr hab. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska, Kierownik Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Dziś zachorowania w wieku dwudziestu kilku lat nie należą  już niestety do rzadkości.

Chcąc ułatwić młodym kobietom dostęp do diagnostyki Szpital Uniwersytecki, wspólnie z uczelniami krakowskimi, w tym AGH oraz UJ, organizują „Białą sobotę” onkologiczną pod hasłem „Rak nie patrzy w pesel!”, skierowaną do wszystkich krakowskich studentek – w wieku 20-23 lat. W jej ramach oferujemy bezpłatne badania USG piersi, a także w przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki – mammografię. Zapraszamy również na spotkanie webinarowe online, podczas którego doktor Hodorowicz-Zaniewska odpowie na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące profilaktyki i leczenia chorób piersi
w młodym wieku.

– Przede wszystkim jest to akcja o charakterze edukacyjnym, ponieważ  im wcześniej kobiety wykształcą właściwe nawyki badania się, zwracania uwagi na swój organizm, na swoje piersi, tym większa szansa, że w późniejszym wieku będą regularnie się kontrolować i będą uczestniczyć w programach badań przesiewowych – podkreśla dr hab. Diana Hodorowicz-Zaniewska i dodaje, że – zapadalność na raka piersi w Polsce rośnie, również w najmłodszych grupach wiekowych.

Akcja skierowana jest szczególnie do tych studentek, które nigdy wcześniej nie wykonywały badania USG oraz/lub w ich rodzinie kobiety chorowały na raka piersi.

„Biała sobota” odbędzie się 18 listopada br., w godzinach od 8.30-13:00,
w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, ul. Kopernika 50 (budynek dawnego CUMRiK). Badania są bezpłatne oraz nie wymagają skierowania.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Rejestracja prowadzona będzie od poniedziałku (13.11) w godzinach 8:00-12:00 pod numerem telefonu: 12 400 12 38.

Na webinarium oraz sesję Q&A zapraszamy w godzinach 14:00-15.30. Link do rejestracji do spotkania: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe9DFe5wN-YPdXIK3Aa6qWRVN9RPiPtdhe4A4rYJHLTOX8ZuQ/viewform

Partnerami projektu są: Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Akcje wspierają technologicznie: Miro sp. z o.o., GE HealthCare, Gemed Elias Sp.J., Samsung.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale