Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościSyryjczycy udawali na krakowskim lotnisku Greka, Rumuna i Marokańczyka

Syryjczycy udawali na krakowskim lotnisku Greka, Rumuna i Marokańczyka

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki SG w Krakowie–Balicach, podczas patrolu mającego na celu przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnej migracji, przeprowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców, którzy przylecieli do Polski rejsowym samolotem z Aten.


W wyniku kontroli zatrzymano trzech mężczyzn pochodzących z Syrii, w wieku 18, 21 i 27 lat, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Podczas kontroli użyli oni fałszywych dokumentów: przerobionego greckiego dokumentu osobistego, podrobionego rumuńskiego dowodu osobistego oraz przerobionego marokańskiego paszportu.

Podczas kontroli na lotnisku w Krakowie-Balicach, najmłodszy z zatrzymanych Syryjczyków, użył przerobionego greckiego dowodu osobistego, który znajdował się w bazie danych jako dokument zaginiony lub skradziony. Ponadto, jego odciski palców były już zarejestrowane w bazach Straży Granicznej jako dane obywatela państwa trzeciego objętego decyzją o powrocie. Mężczyzna przyznał się do zarzutów i dobrowolnie zgodził się na karę czterech miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na trzy lata. Dodatkowo, wyrok obejmował nadzór kuratorski przez okres zawieszenia, publiczne ogłoszenie wyroku przez pół roku oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego.

21-letni obywatel Syrii, podczas legitymowania, użył podrobionego rumuńskiego dowodu osobistego. Kiedy okazało się, że ani dokument, ani jego dane osobowe nie są zarejestrowane w systemach poszukiwawczych Straży Granicznej, dobrowolnie przedstawił także autentyczny, lecz cudzy syryjski paszport, który również nie był odnotowany w tych systemach. Wszystkie dokumenty zostały zatrzymane. Mężczyzna otrzymał karę czterech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata, musi także pokryć koszty postępowania sądowego i jego wyrok zostanie podany do publicznej wiadomości na pół roku.

27-letni Syryjczyk, również zatrzymany w trakcie kontroli, posłużył się przerobionym marokańskim paszportem, w którym znajdowała się podrobiona polska wiza Schengen oraz fałszywy stempel kontroli granicznej PSG Warszawa–Okęcie. Te dokumenty również zostały zatrzymane. Za to przestępstwo mężczyzna został skazany na cztery miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres trzech lat, nadzór kuratorski na czas próby oraz obowiązek pokrycia kosztów postępowania sądowego.

W stosunku do zatrzymanych obywateli Syrii, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach wszczął postępowania administracyjne dotyczące zobowiązania cudzoziemców do powrotu do kraju pochodzenia. Dodatkowo, zastosowano wobec nich środki alternatywne, polegające na obowiązku regularnego meldowania się. Mężczyźni mają zgłaszać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca do Komendanta Placówki SG w Krakowie-Balicach.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale