Quantcast
niedziela, 21 kwietnia, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościTężnia solankowa w Wieliczce będzie otwarta od 18 marca

Tężnia solankowa w Wieliczce będzie otwarta od 18 marca

Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na solankowe inhalacje. Od najbliższego piątku, 18 marca, znów można wybrać się do tężni, która wznawia działalność po zimowej przerwie. Nadszedł czas na głębszy i przede wszystkim zdrowy oddech.

Zalety solankowych inhalacji można mnożyć. Kurację słonym aerozolem doceniają zarówno osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak i zdrowe, szukające w drewnianych murach tężni chwili odpoczynku. Zima męczyła smogiem, a ten nie pozostaje obojętny dla naszych płuc. Dość powiedzieć, że najświeższe ustalenia lekarzy wymieniają smog wśród alergenów. Tak, siwo-bura chmura znana m.in. znad Krakowa i okolic potrafi skutecznie uczulać.

Tymczasem tężnia oferuje powietrze słone i czyste, jakże podobne do nadmorskiej bryzy. Zawarty w nim chlorek sodu stymuluje drogi oddechowe do samooczyszczania i działa przeciwzapalnie. Terapia solnym aerozolem łagodzi objawy m.in. astmy oskrzelowej, POChP, nieżytu nosa, zatok. Tężnia przy Kopalni Soli „Wieliczka” daje też schronienie przed dokuczliwymi pyłkami roślin.

Masywne wysokie mury, dostojna wieża z zadaszeniem, obszerny dziedziniec, łukowato sklepione wejście – dla najmłodszych tężnia solankowa to najprawdziwszy zamek. „Na oko” wcale nie widać przecież, że potężne „obwarowania” wypełnia tarnina. Całej reszty dopełni dziecięca wyobraźnia. Na mury oraz wieżę prowadzą drewniane schody. Wspiąwszy się na nie, można zobaczyć, jak w dębowych korytach płynie wielicka solanka. Zasada działania tężni jest bardzo prosta i od wieków niezmienna. Słona woda spływa ze szczytu konstrukcji, rozpryskuje się na wiązkach tarniny i częściowo paruje, nasycając powietrze leczniczym aerozolem. Szczególnie efektywne są inhalacje w dni słoneczne, ciepłe i wietrzne.

W marcu tężnia solankowa jest czynna w godzinach 10:00-17:00. Szczegóły na www.kopalnia.pl

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale