Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościW Krakowie rusza kampania „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca!”

W Krakowie rusza kampania „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca!”

„Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” – to hasło kampanii edukacyjnej przygotowanej przez MPK SA w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa i Radę Krakowskich Seniorów, która będzie prowadzona przez najbliższe dwa miesiące. Kampania ma zwrócić uwagę na potrzebę wzajemnej życzliwości i wrażliwości w komunikacji miejskiej. W ramach tej kampanii będziemy zachęcać do ustępowania miejsca siedzącego w krakowskich tramwajach i autobusach pasażerom z ograniczoną mobilnością – seniorom, kobietom w ciąży, opiekunom jadącym z małymi dziećmi i osobom chorym.


– Ustępowanie miejsca siedzącego w tramwajach i autobusach powinno być czymś naturalnym, ale niestety nie jest. Dlatego tak ważne jest przypominanie o potrzebie tej wrażliwości na innych. Tramwajami i autobusami podróżują przecież osoby starsze, często chore, jadące do przychodni i szpitali. Oni powinni mieć szansę na wygodną i bezpieczną podróż na miejscu siedzącym. Wiemy jednak, że często nie mogą oni liczyć na ustąpienie miejsca, dlatego ta akcja jest tak potrzebna – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Plakaty z hasłem akcji „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” będą widoczne we wszystkich monitorach w tramwajach i autobusach, pojawią się na części oparć foteli pojazdów MPK oraz na niektórych wiatach przystankowych. Hasło będzie można także usłyszeć na wybranych przystankach z głośników w tramwajach i autobusach.

O potrzebie wrażliwości będą także mówić nauczyciele w krakowskich szkołach średnich. Informacje o kampanii i jej celu pojawią się także na portalach krakowskich uczelni wyższych z których korzystają studenci.

– Podjęcie kampanii to niezwykle cenna odpowiedź na inicjatywę Rady Krakowskich Seniorów wynikającą z często dramatycznej obojętności młodych pasażerów na trudności wszystkich starszych osób związanych z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Należy pamiętać, że starości zawsze towarzyszy utrata sił, pogorszenie wzroku i wolniejszy refleks, a długotrwałe, w niewygodnej pozycji stanie wywołuje ból mięśni. To powody dla których w imię pięknego współbycia pokoleń, młodsze osoby powinny ustępować miejsc osobom starszym. One, pomimo że cierpią nie poproszą o to miejsce, bo w kodzie kulturowym tej generacji jest to upokarzające. Ten kod kulturowy wymaga również serdecznej i miłej reakcji osób starszych na gotowość ustąpienia miejsca, a o tym starsze osoby często już nie pamiętają – zwraca uwagę Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Akcja ma przypomnieć pasażerom, że w każdym krakowskim tramwaju i autobusie są wyznaczone specjalnie oznakowane miejsca przeznaczone dla seniorów, osób z problemami w poruszaniu się, a także kobiet w ciąży i opiekunów jadących z małymi dziećmi. Takie osoby wsiadając do tramwaju czy autobusu mają prawo do zajęcia tych miejsc i jeżeli ktoś z młodych i zdrowych pasażerów je zajmuje ma obowiązek je zwolnić.

My apelujemy również do seniorów, aby zwracając się do młodych o ustąpienie miejsca pamiętali o zasadach kultury i również wykazywali się wrażliwością. Pamiętajmy, że także młode osoby zmagają się z różnymi chorobami i czasem mogą nie mieć sił, aby stać przez całą podróż.

– Poruszając się komunikacją miejską także możemy uczyć się szacunku i wzajemnego zrozumienia dla innych pokoleń. Kampania „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” zwraca uwagę na bardzo istotny problem, który można jednak rozwiązać w prosty sposób. Wystarczy, że każda strona zrozumie potrzeby tej drugiej – mówił Wojciech Zalewski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa.

Miejsca siedzącego w tramwaju czy autobusie potrzebują także kobiety w ciąży. Mówiła o tym Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej, która sama jest w 8 miesiącu ciąży.

– Dopiero kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której potrzebujemy wsparcia, zaczynamy dostrzegać potrzeby innych. Kobiety w ciąży należą do grupy, która tego wsparcia potrzebuje. To jest kwestia gorszego samopoczucia, dodatkowego obciążenia ciała, ale też konieczności zapewnienia większego bezpieczeństwa podczas podróży. Bądźmy na to wrażliwi, dostrzegajmy, że wokół nas są kobiety w ciąży i starajmy się je wspierać – apeluje Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej.

Akcja „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” będzie prowadzona w Krakowie przez najbliższe dwa miesiące, w grudniu i styczniu.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale