Prelekcje, spotkania, warsztaty, zwiedzanie bibliotecznych zakamarków, prezentacja wystawy poświęconej historii i współczesnej działalności, turniej szachowy czy escape room – to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach Dni Otwartych Biblioteki Głównej AGH, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia. Dni Otwarte potrwają od 9 do 20 maja 2022 r.
Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest największą biblioteką techniczną w Krakowie i jedną z największych w Polsce. Księgozbiór AGH zapoczątkowały dary od wielu osób prywatnych, głównie profesorów Akademii, instytucji w kraju i za granicą, w tym m.in. od Marii Skłodowskiej-Curie. Naukowczyni działająca w ramach Komitetu Współpracy Intelektualnej Ligii Narodów, zorganizowała wymianę czasopism francuskich w zamian za publikacje naukowe pracowników Uczelni. Tą drogą księgozbiór wzbogacił się o francuskie czasopismo „Przegląd metalurgiczny” – prenumerowane do dnia dzisiejszego. W 1929 r. gromadzone zbiory zostały przeniesione do pomieszczenia w nowo powstałym gmachu Akademii Górniczej przy al. A. Mickiewicza 30. Księgozbiór pomieścił się wówczas w 95. skrzyniach. W 1938 roku księgozbiór Biblioteki liczył ponad 17 tysięcy tomów, w tym 5 tysięcy woluminów czasopism.
Dziś Biblioteka Główna AGH obejmuje ponad 265 tys. elektronicznych książek i około 8500 tytułów czasopism. Budynek Biblioteki zajmuje ponad 6 tys. m2 powierzchni, w której znajduje się ponad 930 tys. zbiorów – książek, czasopism, specjalistycznych publikacji. Na zbiory AGH składają się także zbiory kartograficzne i rękopisy, w tym rozprawy doktorskie obronione w AGH. Ponadto Biblioteka oferuje dostęp do kilkudziesięciu naukowych baz danych i innych źródeł elektronicznych, a także do książek i czasopism elektronicznych. Na czytelników czeka ponad 200 miejsc w czytelniach Biblioteki, w tym specjalnie wyciszone miejsca do pracy indywidulanej.
Biblioteka Główna AGH od wielu lat zapewnia także osobom niepełnosprawnym dostęp do zbiorów bibliotecznych, za który była kilkukrotnie nagradzana i wyróżniana. Przed głównym wejściem do Biblioteki znajduje się podjazd ułatwiający wejście do środka dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Ponadto w Bibliotece wydzielone jest stanowisko komputerowe dostosowane dla osób z dysfunkcją narządu ruchu korzystających z katalogu komputerowego. Dla czytelników nie(do)słyszących istnieje możliwość tłumaczenia informacji na język migowy. Dodatkowo w Czytelni Głównej znajduje się stanowisko komputerowe ze skanerem i programem pozwalającym na przekształcanie skanowanego tekstu, programem czytającym, a także powiększalnik elektroniczny dla osób słabo widzących, pozwalający na powiększanie czytanego tekstu.
Z okazji obchodów jubileuszowych miedzy 8 a 20 maja w Bibliotece Głównej AGH obowiązuje amnestia dla czytelników przetrzymujących książki – w tych dniach można je oddać do Biblioteki bez konsekwencji finansowych.
W programie obchodów jubileuszowych znalazły się między innymi:
- Turniej szachowy,
- Zwiedzanie Biblioteki „od magazyny po strych”,
- Escape room – „Księga Wyjścia”,
- Kiermasz charytatywny,
- Wystawa jubileuszowa.
Szczegółowe informacje dotyczące obchodów, możliwości zapisów na poszczególne wydarzenia oraz program dostępne są na stronie: https://100lat.bg.agh.edu.pl