Od nowego roku pacjenci w Miechowie i Krakowie mają łatwiejszy dostęp do badań rezonansem magnetycznym. Od stycznia badania rezonansem magnetycznym można wykonać w kolejnych dwóch placówkach w Małopolsce – Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie oraz Szpitalu św. Anny w Miechowie. Obecnie małopolski NFZ finansuje taką diagnostykę w 37 pracowniach w całym regionie. W ub. roku w naszym województwie wykonano ponad 154 tys. badań rezonansem magnetycznym.
– Badania przy pomocy rezonansu magnetycznego pomagają lekarzom w postawieniu prawidłowej diagnozy w przypadku szeregu różnych schorzeń. Zależy nam, by ułatwić mieszkańcom naszego regionu dostęp do takiej diagnostyki, dlatego zwiększamy liczbę miejsc, gdzie można ją wykonać i finansujemy każde zrealizowane badanie – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Małopolski NFZ zawarł właśnie umowy z dwoma pracowniami rezonansu magnetycznego. Od stycznia z takiej diagnostyki można skorzystać w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie oraz Szpitalu św. Anny w Miechowie. To kolejne placówki, które w ostatnim czasie dołączyły do listy realizatorów takich badań. W ub. roku kontrakty podpisano z 5 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Krakowie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu oraz Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.
Łącznie w Małopolsce badania rezonansem magnetycznym są aktualnie realizowane w 37 pracowniach. W ub. roku wykonano w nich ponad 154 tys. badań. To o blisko 10 tys. więcej niż w 2021 roku i o ponad 34 tys. więcej niż w przedpandemicznym roku 2019, gdy Małopolanie z takiej diagnostyki obrazowej skorzystali 119,9 tys. razy.
Od kwietnia 2019 r. badania rezonansem magnetycznym należą do tzw. świadczeń nielimitowanych. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdego pacjenta, który zgłosi się po tego rodzaju pomoc. W 2021 r. małopolski NFZ przeznaczył na diagnostykę obrazową rezonansem magnetycznym w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej blisko 58 mln zł, w ub. roku blisko 63 mln zł.
Dzięki zmianom w sposobie finansowania i wydłużeniu listy pracowni diagnostycznych udało się skrócić rzeczywisty czas oczekiwania na tego rodzaju badania. W styczniu 2019 r. chory bez skierowania pilnego miał je wykonywane po upływie średnio ponad 5 miesięcy, w styczniu 2022 r. średnio po 53 dniach.