W poniedziałek 16 stycznia odbyło się w Krakowie otwarcie Punktu Techniczno-Eksploatacyjnego, jest to najnowocześniejszy tego typu punkt w Polsce. W tym miejscu pojazdy spółki „Koleje Małopolskie” będą przechodzić terminowe i planowe czynności serwisowe, naprawcze oraz utrzymaniowe.
Obiekt składa się również z pomieszczeń biurowych, socjalnych oraz magazynowych, zakupiono też pojazd drogowo-szynowy, niezbędny do zapewnienia pracy manewrowej. Z całą pewnością dzięki tej inwestycji będzie można zaoszczędzić sporo czasu potrzebnego na podstawianie składów tam gdzie planowano przeprowadzić ich przegląd. Inwestycja ta finansowana jest z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, budżetu Województwa Małopolskiego oraz środków własnych Spółki „Koleje Małopolskie”. Całkowita wartość inwestycji wynosi 92 384 199,76 zł, natomiast wartość dofinansowania to 69 890 337,18 zł.
Jak informują Koleje Małopolskie: Wybudowane Zaplecze techniczne do obsługi taboru kolejowego stanowić będzie Punkt Techniczno – Eksploatacyjny Kraków (PTE). Podstawowym zadaniem PTE Kraków jest postój międzypociągowy pojazdów kolejowych Spółki, który wynika z planu pracy manewrowej i aktualnej sytuacji ruchowej. Na hali znajdują się 3 tory o długości 140 m. Na 2 torach przeglądowo-naprawczych będą wykonywane naprawy bieżące i awaryjne taboru oraz przeglądy okresowe w zakresie poziomów utrzymania P1, P2, P3. Na jednym torze znajduje się nowoczesna myjnia w obiegu zamkniętym która zapewnienie całorocznego mycia i czyszczenia taboru.
W ramach projektu obiekt został wyposażony w następujące urządzenia:
- Tokarka podtorowa;
- Suwnica mostowa;
- Urządzenie do pomiaru nacisku kół;
- Laserowy system pomiaru i kontroli zużycia kół;
- Podnośniki pojazdów szynowych;
- Stanowisko do opróżniania WC i wodowania zbiorników;
- Stanowisko do zapiaszczania i odladzania składów;