W poniedziałek, 16 października odbyła się w szpitalu Rydygiera w Krakowie pierwsza operacja w której wykorzystano robota DA VINCI. Robot operował 71-letniego pacjenta z nowotworem gruczołu krokowego. Tym samym szpital Rydygiera jest pierwszą publiczną placówką medyczną w naszym województwie, która oferuje zabiegi robotyczne finansowane przez NFZ.
„Operacja trwała 3 godziny i przeprowadzana była przez doktora Piotra Kanię, naszego kolegę urologa z Siedlec, posiadającego certyfikację do wykonywania zabiegów robotycznych, któremu towarzyszył docent Kajetan Juszczak z naszego Oddziału Urologii. Już dzisiaj, dwa dni po operacji Pan Zbigniew w świetnym stanie został wypisany do domu” – mówi dr Piotr Maciukiewicz, Ordynator Oddziału Urologicznego w Szpitalu Rydygiera.
Według zapowiedzi już wkrótce również chirurgia onkologiczna i ginekologiczna będzie przeprowadzana przez robota DA VINCI, nie tylko zabiegi urologiczne. Natomiast za rok do oferty zabiegów robotycznych mają dołączyć zabiegi ortopedyczno-endroprotezowe staw kolanowego i biodrowego a także laryngologia i chirurgia twarzowo-szczękowa.
„Niewątpliwie chirurgia robotyczna to wyzwanie na kolejne lata rozwoju szpitala, ale do tego zadania musimy podejść z dużą rozwagą. Dlatego robot, który rozpoczął pracę w Rydygierze nie jest przez nas zakupiony, ale dzierżawiony. Chcemy przy jego zastosowaniu wykonać przez najbliższy rok maksymalną liczbę 200 operacji i dobrze przeanalizować finansowe uwarunkowania całej inwestycji. Taka formuła pozwoli nam spokojnie ocenić przewagę chirurgii robotycznej nad laparoskopową i co istotne – będziemy mieć też wyszkoloną i przećwiczoną kadrę własnych operatorów. Warto wiedzieć, że zakup takiego robota to wydatek 15 mln zł i taki krok musi być dobrze przemyślany” – zaznacza Prezes Szpitala Rydygiera, Artur Asztabski.
Jak informuje szpital Rydygiera: Szpital Rydygiera otrzymał również Certyfikat Bezpieczeństwa Systemu Chirurgii Robotycznej, co jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa Pacjentów i opieki medycznej na najwyższym technologicznym poziomie. Przypomnijmy, na całym świecie przeprowadzono już ponad 12 mln operacji w asyście robotów, a chirurgia robotyczna obejmuje dziś ponad 200 typów zabiegów chirurgicznych głównie w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Szpital Rydygiera jako pierwszy publiczny ośrodek z Małopolski dołączył do 36 placówek medycznych w Polsce, które w swojej działalności wykorzystują już roboty DA VINCI.