Quantcast
piątek, 18 października, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościCybernetyczny nóż w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Cybernetyczny nóż w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

W Polsce jedynie cztery placówki mogą pochwalić się posiadaniem zaawansowanego systemu CyberKnife, przeznaczonego do niezwykle precyzyjnego napromieniania zmian nowotworowych. Wśród nich jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie, który od dwóch lat korzysta z tego innowacyjnego urządzenia. W środę 19 czerwca, dokładnie o godzinie 10:35, w Zakładzie Radioterapii przeprowadzono przełomową procedurę „napromieniania celów ruchomych” z użyciem systemu CyberKnife Synchrony.


– Dzięki tak zaawansowanej technologii jesteśmy w stanie dostosować terapię indywidualnie do potrzeb każdego Pacjenta. Możemy napromienić konkretną zmianę nowotworową nawet jeżeli ona się porusza, jak dzieje się to np. w przypadku zmian w płucach. Poruszanie się takiej zmiany przerzutowej albo guza pierwotnego może wynosić nawet kilkanaście centymetrów, a napromienienie tak dużego obszaru przy pomocy tradycyjnych przyspieszaczy może powodować powikłania po napromienieniu. CyberKnife z systemem Synchrony ma zdolność do śledzenia ruchów i podążania za pacjentem, łącznie z tym że urządzenie potrafi kaszleć tak samo jak zakaszle pacjent, naśladując każdy ruch oddechowy. Daje to pacjentowi zwiększoną szanse na wyleczenie a przy okazji zdecydowanie oszczędza tkanki zdrowe wokół guza – tłumaczy dr Barbara Lisiecka, Kierownik Zakładu Radioterapii. 

W Szpitalu Uniwersyteckim terapia ta stosowana jest głównie do leczenia nowotworów centralnego układu nerwowego, takich jak glejaki, guzy przerzutowe czy niezłośliwe, oraz do leczenia nowotworów płuc, nieoperacyjnych guzów wątroby i trzustki, nowotworów prostaty, a także wznowień w obszarach wcześniej napromienianych. CyberKnife oferuje pacjentom niebywałą precyzję w dostarczaniu dawki promieniowania, minimalizując ekspozycję zdrowych tkanek i zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia.

– W ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia ze znacznym rozwojem radioterapii. Ciężko sobie bez niej wyobrazić współczesne leczenie onkologiczne – podkreśla dyrektor Marcin Jędrychowski. – Mówimy zarówno o radioterapii, która jest elementem leczenia, ale również o takiej która jest uzupełnieniem innych metod, a także radioterapii w wersji paliatywnej, po to aby powstrzymywać rozwój guza – dodaje. 

Dyrektor szpitala, Marcin Jędrychowski, podkreśla, że placówka będzie kontynuować rozwój Zakładu Radioterapii, który już teraz należy do elitarnej grupy zaawansowanych technologicznie ośrodków w Polsce.

CyberKnife umożliwia skrócenie czasu leczenia, które zazwyczaj trwa od 3 do 5 sesji napromieniania. Według szacunków Kierownika Zakładu Radioterapii, w ciągu miesiąca z tej nowoczesnej terapii może skorzystać kilkadziesiąt osób.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale