W połowie grudnia mieszkańcy krakowskich Mistrzejowic zyskają szybkie i wygodne połączenie kolejowe z centrum miasta. Kończymy budowę nowego przystanku Kraków Piastów. To jeden z trzech obiektów, które realizujemy w stolicy Małopolski w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Dzięki nim zwiększymy dostęp do kolei w Nowej Hucie i stworzymy nowe możliwości podróży dla krakowian.
W sąsiedztwie ul. Powstańców, w miejscu gdzie linia kolejowa nr 8 (Kraków Główny – Warszawa Zachodnia) łączy się z linią kolejową nr 95 (Kraków Mydlniki – Podłęże), budujemy trzy nowoczesne perony. Dostęp do nich ze znajdującego się nad torami wiaduktu drogowego zapewnią schody i windy. Obecnie wykonawcy pracują przy instalacji małej architektury, systemów informacji dla podróżnych, budowie klatek schodowych i szybów wind. Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy przy przystanku Kraków Piastów zatrzymają się pierwsze pociągi regionalne. Podróż do stacji Kraków Główny zajmie stąd ok. 10 minut. To czas bezkonkurencyjny wobec innych środków transportu na tej trasie.
We wschodniej części Krakowa powstają dwa kolejne przystanki kolejowe. Również w grudniu z odjazdów z Kościelnik i Przylasku Rusieckiego będą mogli skorzystać mieszkańcy Nowej Huty, zainteresowani szybkim i wygodnym dojazdem do centrum miasta. Przystanki zostały zaprojektowane z myślą o obsłudze osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Windy, pochylnie, ścieżki naprowadzające i chodniki ułatwią dotarcie do peronów. Do dyspozycji podróżnych będą wiaty, ławki i spoczniki. Całość oświetlą latarnie pracujące w technologii LED, a bieżącą informację zapewnią tablice i system nagłośnienia. W kolejnych miesiącach w sąsiedztwie przystanku Kraków Kościelniki wybudujemy parking typu „Parkuj i Jedź”, który ułatwi łączenie podróży mieszkańcom okolicznych osiedli i miejscowości.
Budowa nowych przystanków kolejowych w Krakowie to efekt „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 214 przystanków kolejowych. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to 88 mln zł. W regionie podróżni już korzystają z nowoczesnych przystanków wybudowanych w ramach ww. programu m.in. w Zatorze, Nowym Sączu, Wolbromiu i Dąbrówce. W pierwszym kwartale 2025 roku oddamy do użytku również przystanek w Pisarach, na trasie Kraków – Katowice.