Quantcast
środa, 15 stycznia, 2025

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościStyczeń w Pałacu Potockich

Styczeń w Pałacu Potockich

Za nami kolejny intensywny rok wypełniony festiwalami, spotkaniami, konferencjami, koncertami, warsztatami, a od niedawna również wystawami organizowanymi w przestrzeniach Galerii Pałacu Potockich! W Pałacu Potockich odbyło się blisko 600 wydarzeń otwartych i zamkniętych – niebawem podzielimy się z Wami szczegółowym podsumowaniem tego, co działo się w 2024 roku. W Nowym Roku nie zwalniamy tempa: w styczniu zapraszamy na spotkania autorskie z Agnieszką Daukszą, Tomaszem Stawiszyńskim i Joanną Podsadecką oraz tradycyjnie na „Literackie Chwile”, niedzielne warsztaty dla najmłodszych czytelników.


Open call do Galerii Pałacu Potockich, czyli szansa na waszą wystawę w samym sercu Krakowa

W ubiegłym roku w piwnicach Pałacu Potockich powstała galeria – przestrzeń dla sztuki współczesnej, miejsce uspołecznione i demokratyczne, otwarte na współpracę i kreatywne inicjatywy, zlokalizowana przy samym Rynku Głównym! Jeśli chcecie zaprezentować swoją twórczość w sercu Krakowa, to mamy dla was wspaniałą wiadomość: trwa kolejny open call na projekty wystawiennicze, które zagoszczą w przestrzeniach galerii w 2025 roku. Wszystkie szczegóły, w tym formularz zgłoszeniowy i regulamin naboru, znajdują się na stronie internetowej Pałacu Potockich. Tym razem zgłoszenia przyjmujemy do 16 marca.

W grudniu zakończyliśmy drugi open call do Galerii Pałacu Potockich, którego wyniki poznamy jeszcze w tym miesiącu, a pod koniec lutego w przestrzeniach galerii zagości pierwsza wystawa wyłoniona z otwartego naboru. Na wystawie ukaże się około 30 realizacji z różnych dziedzin sztuki, od malarstwa, rzeźby i grafiki po sound art i obiekty audio. Całość zostanie wzbogacona o realizacje wideo. Wystawa Wiek zęba to efekt współpracy studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i ASP w Katowicach. Opowiada ona o mitach osobistych i ich roli w postrzeganiu siebie i świata. Jej fundamentem jest opowieść o fikcyjnej cywilizacji, która zniknęła w nieznanych okolicznościach i pozostawiła zbiór artefaktów – prac uczestników wystawy.
Pierwsze wydarzenia w 2025 roku

Na pierwsze wydarzenie w Nowym Roku zapraszamy już 9 stycznia o godz. 18.00, Będzie to krakowska premiera książki Agnieszki Daukszy Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania. W pasjonującym eseju autorka przygląda się strategiom oporu i taktykom przetrwania; przewodniczkami w tych poszukiwaniach są performerki, osoby publiczne, artystki, postacie literackie oraz zwierzęta. Agnieszka Dauksza pyta, co to znaczy być osobą nieznaczną, i wyjaśnia, dlaczego właśnie odczucie tego stanu może pomóc w przetrwaniu wielogatunkowej wspólnoty. Rozmowę z naszą gościnią poprowadzi Anna Marchewka, a na wydarzenie zapraszają Pałac Potockich oraz wydawnictwa Karakter i słowo/obraz terytoria.

15 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim, który opowie o swojej najnowszej książce zatytułowanej Powrót fatum. Nasz gość – filozof i eseista, autor m.in. bestsellerowych Reguł na czas chaosu i Ucieczki od bezradności – odpowie na pytania o zagadnienie losu i pokaże, jak współcześnie się z nim mierzymy. Powrót fatum to brawurowa podróż przez opowieści, ku którym zwracamy się, chcąc uporządkować naszą rzeczywistość. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova.

 Dzień później, 16 stycznia o godz. 18.00, zapraszamy do księgarni Compare Bookstore. O książce Michaela Mardera zatytułowanej Myślenie roślin. Filozofia wegetacji (słowo/obraz terytoria) dyskutować będą Łukasz Kraj, tłumacz książki, i Patryk Szaj, redaktor naukowy serii „Humanistyka Środowiskowa”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Na kolejną styczniową premierę zapraszamy 23 stycznia o godz. 18.00. Tym razem porozmawiamy z Joanną Podsadecką, autorką biografii Małgorzaty Braunek, ikony kina, mistrzyni zen i buntowniczki, którą role w Potopie i serialu Lalka uczyniły najbardziej rozpoznawalną aktorką w kraju. A także najbardziej krytykowaną. Jej życie prywatne było równie burzliwe, jak filmowa kariera. U szczytu sławy zrezygnowała z aktorstwa, by ruszyć w podróż do Indii i Nepalu w poszukiwaniu głębszego sensu w życiu. Rozmowę z Joanną Podsadecką, autorką książki Braunek. Biografia poprowadzi Karolina Putlak. Na wydarzenie zapraszają Pałac Potockich i Wydawnictwo Mando.

Literackie Chwile

W styczniu nie mogło zabraknąć „Literackich Chwil”, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Tym razem na „Literackich Chwilach” spotkamy się 19 i 26 stycznia o godz. 10.00.

Szczegółowe informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: https://palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia/.

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.

informacja kbf

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale