Szpital Uniwersytecki w Krakowie może się już pochwalić imponującym osiągnięciem: wykonano tam 300. zabieg z zastosowaniem robota chirurgicznego da Vinci. Na ten wynik złożyła się zarówno determinacja całego personelu, jak i ich ogromne zaangażowanie, pasja oraz współdziałanie. Projekt rozpoczęto w czerwcu zeszłego roku, gdy pierwszą operację z użyciem systemu da Vinci przeprowadził 10 czerwca 2024 roku profesor Piotr Chłosta, natomiast honor wykonania jubileuszowego, trzechsetnego zabiegu przypadł profesorowi Piotrowi Richterowi.
Kolejnymi specjalistami posiadającymi uprawnienia do prowadzenia operacji przy wsparciu robota są między innymi profesorowie Michał Pędziwiatr i Mateusz Rubinkiewicz z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych, profesor Kazimierz Pityński wraz z doktorem habilitowanym Pawłem Bastą z Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, doktor Przemysław Dudek z Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej, a także profesor Jakub Kenig z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii. Następni członkowie zespołu są w trakcie procesów szkoleniowych, aby uzyskać odpowiednią certyfikację.
– Sercem i motorem tych sukcesów jest nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie. Każdy z Państwa wniósł swoją wiedzę, doświadczenie i ogromną pracę. Dlatego chcę serdecznie pogratulować i podziękować za Waszą współpracę. Jesteście najlepszą drużyną, jaką mogłabym sobie wymarzyć! – mówił podczas uroczystości dyrektor Marcin Jędrychowski i zapowiedział, że – trzysta to dopiero początek, ponieważ podjęliśmy decyzję o zakupie drugiego, identycznego urządzenia.
Obecnie, dzięki wsparciu robota da Vinci, w Szpitalu Uniwersyteckim wykonuje się zabiegi takie jak prostatektomia, cystektomia, czy operacje związane z nowotworami nerek, wątroby, jelita grubego, trzustki oraz błony śluzowej macicy. Wszystkie operacje są finansowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.