Quantcast
poniedziałek, 7 kwietnia, 2025

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościPolitechnika Krakowska zaprasza studentów do tworzenia kampusu przyszłości

Politechnika Krakowska zaprasza studentów do tworzenia kampusu przyszłości

Nowoczesna technologia umożliwiająca łączenie wysokiej jakości architektury z naturą – to idea przyświecająca konkursowi „CUT Campus: Driven by novel approaches”, ogłoszonemu w ramach obchodów 80-lecia Politechniki Krakowskiej. Organizatorzy pragną zainicjować dyskusję o tym, jak mogłaby wyglądać akademicka przestrzeń przyszłości – przyjazna środowisku, otwarta na mieszkańców i naznaczona charakterem nowoczesnego Krakowa.


Pomysł na wizjonerski kampus w Czyżynach

Celem konkursu jest zaproponowanie rozwiązań dla największego kampusu Politechniki Krakowskiej, położonego w dzielnicy Czyżyny i obejmującego prawie 55 hektarów. To tutaj znajduje się m.in. Wydział Mechaniczny, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, planowana jest też budowa gmachu dla Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Istniejące laboratoria, w tym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej czy Laboratorium Ekstremalnie Niskich Temperatur, świadczą o ogromnym potencjale badawczym tego miejsca.

Konkurs ma charakter koncepcyjny – nie chodzi o realizację konkretnych projektów, lecz o stworzenie inspirujących koncepcji, które mogłyby wyznaczyć nowe standardy architektury akademickiej. Organizatorzy zachęcają do wyjścia poza utarte schematy: nowo projektowane budynki powinny nie tylko uwzględniać funkcjonalność, lecz także odzwierciedlać potencjał miasta i wpływać na kształtowanie jego nowej tożsamości. Jak podkreślają, jest to okazja do zbliżenia efektu „Bilbao”, gdzie architektura stała się ważnym symbolem ożywienia miasta.

Rektor PK: „Wasze młode spojrzenie będzie niezwykle cenną inspiracją”

W specjalnym zaproszeniu do studentów architektury rektor PK, prof. Andrzej Szarata, zauważa, że Politechnika Krakowska chce stworzyć kampus odpowiadający wyzwaniom XXI wieku, wspierający rozwój nauki i integrujący społeczność akademicką. „To właśnie Wy – przyszli inżynierowie i architekci – będziecie kształtować świat jutra i urządzać go w mądry, społecznie odpowiedzialny sposób” – podkreślił w swoim liście.

Zasady, terminy i nagrody

Zgodnie z zapowiedziami, szczegółowe wytyczne konkursowe mają pojawić się 3 marca. Jury oceni nadesłane prace w czterech kategoriach: architektura, urbanistyka, architektura krajobrazu oraz „open”. Najlepszy projekt otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł, a w każdej kategorii przewidziano trzy wyróżnienia po 2 tys. zł. Ponadto rektor PK i dziekan Wydziału Architektury ufundują nagrody specjalne.

Na czele komisji konkursowej stanie profesor Rafi Segal z Massachusetts Institute of Technology (MIT), znany z projektów i badań nad tym, w jaki sposób idee współdzielenia i kolektywizmu wpływają na kształtowanie nowoczesnych miast i budynków. Jego prace są rozpoznawalne w wielu krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.

Honorowy patronat i szeroka współpraca

Wydarzenie „CUT Campus: Driven by novel approaches” objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Inicjatywę wspierają również m.in. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Małopolska Okręgowa Izba Architektów, Towarzystwo Urbanistów Polskich (oddział Kraków) i Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu.

Biorąc pod uwagę wielość obiektów na terenie kampusu Czyżyny (od laboratoriów po hale sportowe i osiedle studenckie), organizatorzy liczą na projekty, które będą jednocześnie zrównoważone, energooszczędne i otwarte na nowe formy współpracy pomiędzy uczelnią a społecznością lokalną. Konkurs stanowi okazję do zaprezentowania nowatorskich wizji oraz pomysłów wykraczających poza dotychczasowe standardy infrastruktury naukowej.

Więcej informacji o warunkach udziału dostępnych jest na stronie:
https://arch.pk.edu.pl/campus-competition/

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale