Quantcast
czwartek, 21 listopada, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościAGH gościła uczestników wydarzenia pn. NATO-Ukraine Defense Innovators Forum

AGH gościła uczestników wydarzenia pn. NATO-Ukraine Defense Innovators Forum

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się wydarzenie pn. NATO-Ukraine Defense Innovators Forum. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego. W szczycie, który zgromadził blisko 400 gości z 17 krajów, uczestniczyli interesariusze branży obronności i technologii wykorzystywanych w przemyśle militarnym oraz reprezentanci ponad 100 startupów.


Wydarzenie organizowane było przez NATO, Defense Innovation Unit – DIU (USA) oraz ukraiński rządowy Klaster Rozwoju Technologii Obronnych „Brave1” działający w Ukrainie. Organizatorem po stronie Polski było Ministerstwo Obrony Narodowej przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Forum było okazją do spotkania liderów NATO z interesariuszami z Ukrainy, Polski
i kilkunastu innych krajów, którzy na co dzień zajmują się praktycznymi działaniami związanymi z rozbudową obronności, w tym tworzeniem i udostępnianiem technologii bezzałogowych systemów powietrznych. Wśród uczestników obecni byli także przedsiębiorcy, inwestorzy, twórcy startupów, przedstawiciele środowiska naukowego, wreszcie decydenci, którzy mogli omówić zagadnienia związane z wykorzystaniem technologii bezzałogowych i wsparcia Ukrainy, ale także innych regionów świata w tym zakresie.

W trakcie NATO-Ukraine Defense Innovators Forum uczestnicy wypracowali odpowiedzi na wiele złożonych problemów dotyczących wykorzystania dronów
w Ukrainie. Dyskusje koncentrowały się w szczególności na wyzwaniach stojących przed Ukrainą w związku z szybkim rozwojem, produkcją i wykorzystaniem bezzałogowych systemów powietrznych. Wydarzenie, które odbyło się w AGH obejmowało panele dyskusyjne, hackathon systemów bezzałogowych oraz serię warsztatów dla startupów. Wydarzenie było okazją do omówienia rzeczywistych wyzwań operacyjnych, współpracy nad wzmocnieniem łańcuchów dostaw oraz wypracowania efektywnych ścieżek implementacji nowoczesnych technologii na terenach objętych działania zbrojnymi.

– Zgromadzenie wszystkich odpowiednich partnerów w jednym miejscu, aby rozwiązywać kluczowe potrzeby, stanowi model konstruktywnej współpracy nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami operacyjnymi – powiedział w trakcie wydarzenia David van Weel, Asystent Sekretarza Generalnego NATO z jednostki realizującej zadania w obszarze innowacji. – Forum zbliżyło naszych ukraińskich partnerów
i sojuszników, aby pomóc Ukrainie dzisiaj i wzmocnić siły sojusznicze jutro
– dodał.

Nataliia Kushnerska, dyrektor operacyjna „Brave1” wyjaśniała:

Wierzymy, że Ukraina jest centralnym punktem innowacji technologicznych
w obronie na przyszłość. Ukraińscy deweloperzy już teraz prezentują rozwiązania, które zmieniają współczesne spojrzenie na strategie i taktyki w operacjach bojowych. Jesteśmy przekonani, że ukraińskie doświadczenie, w połączeniu z technologiami i wiedzą sojuszników ma potencjał, aby stanowić technologiczną podstawę dla bezpieczniejszej Europy.

Uczestnicy w trakcie Forum dyskutowali w ramach sesji plenarnych i debat z przedstawicielami m.in. jednostki NATO realizującej zadania w obszarze innowacji, Ministerstwa Obrony i Transformacji Cyfrowej Ukrainy czy Ministerstwa Obrony Narodowej Polski. Rozmowy bilateralne miały na celu m.in. poznanie aktualnych wyzwań wpływających na społeczność skupioną wokół technologii dronów.

W ramach wydarzenia goście uczestniczyli także w szkoleniach i warsztatach organizowanych m.in. przez Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA).

Hackathon – 48 godzin na oprogramowanie dla dronów

Równolegle do Forum odbywał się hackathon, w trakcie którego zespoły z aż ośmiu krajów (Kanady, Ukrainy, Holandii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Estonii
i Stanów Zjednoczonych) projektowały automatyczne wizualne systemy naprowadzania dla bezzałogowych systemów powietrznych. Powstające w ramach konkursu rozwiązania dotyczyły przede wszystkim detekcji i rozpoznawania obiektów.

– To wydarzenie sprzyjało ważnej, międzynarodowej i międzyorganizacyjnej współpracy na rzecz wsparcia Ukrainy – powiedział pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej USA, Glenn McCartan, szef DIU w Europejskim Dowództwie USA. – Naszym celem jest dostarczenie rozwiązania w ciągu godzin i dni, a nie miesięcy i lat. Dzięki temu hackathonowi zobaczyliśmy, że gdy sojusz jednoczy się wokół wspólnej sprawy i dzieli zasoby oraz wiedzę, może dostarczać rozwiązania szybko i efektywnie.

Dzięki hojnemu wsparciu ze strony Defense Innovation Unit i National Security Innovation Network, zwycięzcy hackathonu otrzymali nagrody o łącznej wartości 100 tys. USD. 13 zespołów ocenianych było przez międzynarodowe jury według kryteriów uwzględniających m.in. innowacyjność. Zwycięskim zespołem okazał się Sensorama Lab/KEF Robotics, składający się z projektantów z Ukrainy i Norwegii. Za swoje rozwiązanie, które zapewnia m.in. automatyczną zdolność do identyfikacji obiektów przy ograniczonych danych drużyna otrzymała 50 tys. USD.

Sensorama Lab/KEF Robotics nie byli jedynym zespołem, który wypracował
w ramach zawodów wartościowe rozwiązania. Na podium uplasowały się także zespoły: codequest (nagroda w wysokości 15 tys. USD) oraz AI Autonomix (nagroda w wysokości 10 tys. USD). Kolejne pięć drużyn, w tym zespół studentów z AGH
w Krakowie, otrzymało wyróżnienia nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. USD.

Porozumienie AGH – NATO DIANA

W ramach Forum Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała porozumienie
z Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Strony reprezentowali Thomas McSorley, główny radca prawny przy NATO DIANA oraz prof. Jerzy Lis, Rektora AGH.

W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym generał Marcin Górka, Dyrektor Departamentu Innowacji, przedstawiciel Polski w Radzie Dyrektorów DIANA; Izabela Albrycht, pełnomocniczka Rektora AGH ds. NATO DIANA, członkini Grupy Doradczej NATO ds. nowych i przełomowych technologii w latach 2020–2022 oraz władze AGH.

Krakowski Park Technologiczny, z którym AGH wspólnie prowadzi polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator, reprezentowany był przez Bartosza Józefowskiego, pełnomocnika ds. technologii podwójnego zastosowania.

Thomas McSorley zaznaczył, że umowa z AGH jest wyrazem uznania dla polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator, którego powstanie zostało ogłoszone w marcu tego roku. Krakowski ośrodek, w opinii T. McSorleya ma ogromny potencjał w zakresie implementacji rozwiązań kluczowych dla aktualnych wyzwań w sektorze bezpieczeństwa. Innowacje powstające w otoczeniu uczelni oraz zaplecze badawcze i laboratoryjne, jakim dysponuje AGH,
w połączeniu z akceleracją biznesową, którą do sieci wnosi KPT, z pewnością przyniesie wymierne korzyści dla bezpieczeństwa w sojuszu i regionie.

Prof. Jerzy Lis, Rektor AGH, podkreślił z kolei, że umowa umacnia naszą pozycję nie tylko jako uczelni na arenie międzynarodowej, ale także ośrodka z Polski, który jest gwarantem dostarczenia rozwiązań kluczowych dla sektora obronności. Dzięki zawartemu porozumieniu polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator – przystępuje do prac z dużym entuzjazmem i poczuciem wyróżnienia i zobowiązania wobec całego sojuszu.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale