Sama technologia nie wystarczy; to ludzie ją ożywiają. Trzecia edycja Ailleron Innovation Forum zgromadziła około 250 wizjonerów, twórców, liderów i innowatorów spragnionych praktycznych spostrzeżeń i znaczącego wpływu na sektory bankowości, leasingu i technologii. 12 czerwca 2025 r. w Muzeum Manggha w Krakowie spotkali się, aby omówić rolę AI, GenAI, dostępności i automatyzacji w przyszłości usług finansowych. Nasz gość specjalny? Chris Skinner, uznany przez The Financial Brand za „jeden z najbystrzejszych umysłów w bankowości”.
AIF25: Szybko rozwijający się event w branży FinTech
Opierając się na sukcesie poprzednich edycji Ailleron Innovation Forum, znowu wyprzedziliśmy oczekiwania. Poprzez wpływowe przemówienia, otwarty dialog na temat najpilniejszych wyzwań branży oraz dzielenie się przyszłościowymi rozwiązaniami, kontynuowaliśmy naszą misję redefiniowania sposobu, w jaki doświadczane są usługi finansowe – pracując ramię w ramię z liderami branży, aby uczynić je bardziej innowacyjnymi, integracyjnymi i dostępnymi.
Uczestnicy AIF25 mieli okazję wysłuchać prezentacji i nawiązać kontakt z ekspertami z cenionych instytucji, takich jak Alior Bank S.A., Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska S.A., BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska S.A., Enterprise Investors, Gartner, George Labs, Hope Tech Insights, ING Polska, KWKR, mBank S.A., mLeasing Sp. z o.o., @mZakupy Sp. z o.o., Nest Leasing S.A., PEKAO LEASING Sp. z o.o., Revolut, Santander Consumer Bank S.A., SGB-Bank S.A., Stelarator i ZBP (Forum Technologii Bankowych).
Co nowego w tym roku? Po raz pierwszy AFI25 było transmitowane online, zapewniając szerszy dostęp do międzynarodowej agendy. Atmosfera? Wyjątkowa, inspirująca i niemal festiwalowa, ale oparta na rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań finansowych. Biorąc pod uwagę złożoną sytuację makroekonomiczną i globalną, zwłaszcza w branży finansowej i technologicznej, nadążanie za wszystkimi zmianami jest niemałym wyzwaniem, dlatego treści zorientowane na rozwiązania podczas forum były naprawdę bezcenne.
Dziękujemy klientom i partnerom Ailleron oraz wszystkim entuzjastom technologii za udział w Ailleron Innovation Forum 2025! Wasza obecność sprawiła, że to wydarzenie stało się przestrzenią wymiany doświadczeń, inspirujących dyskusji i odważnego spojrzenia w przyszłość technologii. Wasze zaangażowanie to nie tylko nasza motywacja – to potężny znak, że razem możemy osiągnąć więcej. Jesteśmy dumni, że razem z wami budujemy ekosystem innowacji.
Sławomir Soszyński
CEO/ Group CEO
Ailleron
Cztery równoległe strumienie, jeden wspólny cel
W tym roku, aby ułatwić naszym gościom poruszanie się po agendzie i poprawić ich doświadczanie naszej konferencji, wprowadziliśmy kilka ścieżek tematycznych: The Engagement Shift, Smarter Than Ever, Designed for All, The Autonomous Bank, i oczywiście Final Spark, zawierającą keynote, który zakończył oficjalną część wydarzenia.
Konferencja AIF25 rozpoczęła się przy pełnej widowni. Prezes Sławomir Soszyński wygłosił swoje przemówienie otwierające. Entuzjastyczna reakcja publiczności nadała ton całej konferencji. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że opiera się głównie na własnym doświadczeniu, a nie na raportach branżowych. Omówił 10 globalnych trendów, w tym bankowość w mediach społecznościowych, otwartą bankowość, robo-doradców i dostęp do zarządzania finansami. Sławomir rzucił również wyzwanie sektorowi bankowemu, wskazując, że tradycyjna bankowość lub aplikacje bankowe przestaną istnieć szybciej niż nam się wydaje.
Wspólne przemówienie otwierające „Future-Ready Finance: Designing the Next Digital Decade”, zostało znakomicie wygłoszone przez Pawła Jakubika, Prezesa Forum Technologii Bankowych ZBP oraz Aleksandrę Gren, Niezależnego Członka Rady Nadzorczej mBanku S.A. Pojawiły się nieuniknione odniesienia do obecnej dynamiki geopolitycznej, podejścia Generacji Z do technologii i jej bliskich powiązań z krajobrazem finansowym. Kontekst ten wymaga transgranicznego dialogu na temat zapewnienia integralności danych i pociągnięcia dostawców technologii do odpowiedzialności za ich działania. Prelegenci wprowadzili również atrakcyjny termin – „de-westernizacja” – który prawdopodobnie zyska coraz większe znaczenie w globalnych dyskusjach finansowych.