Czym da się zastąpić kości i wspomóc ich regenerację? Od lat naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad materiałami, które mogą to zrobić. Teraz idą o krok dalej i próbują zmusić materiały do walki z bakteriami.
Zespół Bioceramiczny AGH z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki kierowany przez prof. Anetę Zimę, prowadzi badania naukowe nad innowacyjnymi materiałami stosowanymi do wypełniania ubytków kostnych. Niektóre z opracowanych biomateriałów są już stosowane w medycynie. Przykładem jest FlexiOss®, czyli biomateriał kościozastępczy, opracowany we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, nazywany potocznie “sztuczną kością”.
Prace nad materiałami kościozastępczymi skupiają się na połączeniu zalet związków syntetycznych oraz naturalnych, tworzących materiały hybrydowe. Dr inż. Joanna Czechowska, należąca do Zespołu Bioceramicznego, otrzymała grant, w ramach którego pracuje nad materiałem hybrydowym w formie granul o właściwościach bakteriobójczych. Granule mogą znaleźć zastosowanie jako nośniki leków i substancji biologicznie czynnych w terapiach celowanych, a także jako komponenty materiałów kościozastępczych.