W ciągu zaledwie dwóch dni funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku Kraków-Balice nie dopuścili do wyjazdu z kraju ośmiu obywateli Polski. Powodem wstrzymania podróży był brak obowiązkowych polskich dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy.
Podczas kontroli paszportowej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, wykryto szereg przypadków naruszenia przepisów dotyczących obowiązku posługiwania się polskimi dokumentami przez osoby posiadające obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej. W efekcie, ośmiu pasażerów, planujących zagraniczne loty, zostało zmuszonych do przerwania podróży.
Rygorystyczne przepisy – niedopełnienie formalności skutkuje odmową wylotu
Jednym z przypadków był 27-letni obywatel Polski, który zamierzał udać się do Londynu-Gatwick, legitymując się jedynie brytyjskim paszportem. Dokument zawierał stempel wjazdu z połowy stycznia 2025 roku, co jednoznacznie wskazywało na przekroczenie dozwolonego czasu pobytu na terytorium Polski. Mężczyzna nie posiadał żadnego ważnego polskiego dokumentu tożsamości.
Podobny los spotkał dwójkę małych dzieci – obywateli RP w wieku 3 i 6 lat – którzy mieli podróżować do Bristolu pod opieką matki. Posługiwali się jedynie brytyjskimi paszportami, które nie zawierały aktualnych stempli granicznych. W przypadku młodszego dziecka brakowało ich całkowicie, a u starszego stempel pochodził jeszcze z 2023 roku.
Kolejna sytuacja dotyczyła czterech niepełnoletnich dzieci, również polskich obywateli, planujących lot do Chicago. Dzieci okazały wyłącznie paszporty amerykańskie, nieposiadające żadnych oznaczeń potwierdzających legalny wjazd do Polski. Ze względu na brak wymaganych polskich dokumentów, cała rodzina została cofnięta z odprawy.
Zidentyfikowano także przypadek 12-letniego chłopca, który wraz z matką zamierzał udać się do Londynu. Dziecko przebywało w Polsce od lipca 2022 roku, a jego jedynym dokumentem był paszport brytyjski. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, brak polskiego paszportu lub dowodu osobistego uniemożliwił odbycie podróży.
Przypomnienie o obowiązku dokumentacyjnym
Straż Graniczna przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 roku (Dz.U. z 2023 r. poz. 1989), każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo – niezależnie od posiadania dodatkowych obywatelstw – zobowiązana jest do posługiwania się polskim paszportem lub dowodem osobistym przy wjeździe i wyjeździe z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Naruszenie tych przepisów skutkuje nie tylko komplikacjami podczas odprawy granicznej, ale przede wszystkim może uniemożliwić wyjazd z kraju. Warto więc wcześniej zadbać o kompletność dokumentów – szczególnie w przypadku dzieci posiadających podwójne obywatelstwo.