5 grudnia Komenda Miejska Policji w Krakowie zorganizowała ćwiczenia symulacyjne w ramach pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji pozapolicyjnych, służb ratowniczych oraz policjanci, a jego celem było przygotowanie odpowiednich procedur działania w przypadku zagrożeń związanych z infrastrukturą krytyczną miasta.
Ćwiczenia opierały się na symulacji eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego na terenie jednego z obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego Policji, którą przedstawił I Zastępca Komendanta, nadkomisarz Łukasz Stankiewicz.
Kolejnym elementem była demonstracja możliwości Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Zaprezentowano m.in. pokaz umiejętności psa służbowego przeszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Następnie funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji zaprezentowali nowoczesny sprzęt wykorzystywany podczas operacji specjalnych.
Ćwiczenia wzbogaciła także prezentacja sprzętu i omówienie zagadnień przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. Ten interdyscyplinarny charakter wydarzenia miał na celu lepsze zrozumienie ról poszczególnych służb i usprawnienie koordynacji ich działań w sytuacjach kryzysowych.
Tego typu inicjatywy są niezbędne, aby doskonalić procedury reagowania na potencjalne zagrożenia. Dzięki nim służby są w stanie wypracować skuteczne algorytmy postępowania i sprawdzić gotowość w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Współpraca różnych podmiotów pozwala na szybkie i efektywne reagowanie w sytuacjach, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.