Quantcast
środa, 19 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościCzym zaskoczą studenci AGH w 2023 roku?

Czym zaskoczą studenci AGH w 2023 roku?

Granty Rektora przyznane. Ponad 1,3 mln zł na projekty studenckich kół naukowych AGH. Kompozytowe podwozie samochodu elektrycznego zasilane energią słoneczną, szklarnia z podłożem odpadowym zasilana odnawialnymi źródłami energii czy opracowanie kapsuły badawczej do wynoszenia eksperymentów astrobiologicznych i testowanie ich w stratosferze to tylko wybrane projektu z blisko stu, które będą realizowane przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Komisja konkursowa wyłoniła projekty kół studenckich AGH, które otrzymają dofinansowanie z konkursu „Grant Rektora”. Jedenastu wnioskom, spośród 92 złożonych, przyznano status strategicznych i tym samym najwyższe dofinansowanie. Projekty strategiczne to takie, których efekty będą widoczne w długim horyzoncie czasowym. Jednymi z najwyżej dofinansowanych są projekty udoskonalane przez studentów już od kilku lat. Są to m.in. rozwój motocykla wyścigowego, nad którym pracuje koło naukowe E-Moto oraz wprowadzenie systemu telemetrycznego oraz rozwój solarnej łodzi wyścigowej, nad czym pracuje koło naukowe AGH Solar Boat. Na dalszy rozwój i możliwość startu w zawodach międzynarodowych studenci z tych kół otrzymają po ponad 100 tys zł.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się sztandarowe konstrukcje studenckie AGH, które od wielu lat są rozwijane oraz z powodzeniem reprezentują AGH oraz Polskę na arenie międzynarodowej. Są wśród nich m.in.: łazik Kalman, rakieta kosmiczna, samolot solarny, turbina wiatrowa czy bolid wyścigowy. Jak co roku pojawiły się również zupełnie nowe, interdyscyplinarne projekty, np. zasilany energią słoneczną samochód elektryczny „Perła”.

Realizowane projekty w nowym roku związane będą z branżą inżynierii kosmicznej, IT, robotyką czy odnawialnymi źródłami energii, np.:

  • Szklarnia z podłożem odpadowym zasilana odnawialnymi źródłami energii (Studenckie Koło Naukowe Ekospirit),
  • Opracowanie kapsuły badawczej do wynoszenia eksperymentów astrobiologicznych i testowanie w środowisku near space w stratosferze (Studenckie Koło Naukowe AstroBio),
  • Opracowanie technologii wzmacniania szkieł cienkich do produkcji ekranów wyświetlaczy (Studenckie Koło Naukowe Ceramit),
  • Riksza H2 – platforma badawcza nieemisyjnego transportu elektrycznego zawierająca wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe (Studenckie Koło Naukowe FENEC),
  • Konstrukcja urządzenia przetwarzającego tworzywo PET uzyskane z recyklingu butelek na filament do druku 3D (Studenckie Koło Naukowe Promat).

Część projektów dotyczy wsparcia osób niepełnosprawnych, sektora medycznego,
a także poprawy jakości życia człowieka czy pomocy dla zwierząt. Wśród nich można wymienić:

  • Opracowanie prototypu ultralekkiego drona do transportu krwi i produktów medycznych (AGH Drone Engineering),
  • Zastosowanie bezzałogowych samolotów solarnych we wsparciu działań humanitarnych (AGH Solar Plane),
  • Modyfikację urządzenia typu segway przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych (Studenckie Koło Naukowe Creative),
  • Projekt i budowę prototypu schronienia dla psa o podwyższonej izolacyjności akustycznej (SKN Akustyki Architektonicznej).

Sukcesy studentów w 2022 roku

Pomysłowość i pasje studentów AGH zostały docenione w zeszłym roku przez gremia przyznające granty w programach „Najlepsi z najlepszych 4.0” czy „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Studenckie projekty z AGH triumfowały
w konkursach EKOinnowatorzy, KoKoN, StRuNa czy KoKoS.

Zespół AGH Space Systems zwyciężył w zawodach European Rover Challenge.
W finale drużyna z AGH pokonała 18 zespołów z całego świata, a łazik Kalman zdeklasował konkurencję.

Rakieta skonstruowana przez AGH Space Systems zajęła trzecie miejsce na zawodach Spaceport America Cup 2022 w kategorii rakiet hybrydowych o pułapie lotu 3 tys. metrów.

Studenckie Koło Naukowe SpaceTeam AGH, jako jedyny reprezentant z Polski, zajęło drugie miejsce w konkursie Over the Dusty Moon Challenge zorganizowanym przez Colorado School of Mines w Stanach Zjednoczonych. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musiało być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu tj. brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności dużą pylność materiału jakim jest regolit.

Studenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping, działające na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, opracowało spersonalizowaną stopę protezową przeznaczoną do wspinaczki ściankowej. Rozwiązanie było odpowiedzią na potrzeby studenta AGH, który w wyniku amputacji stopy posługuje się odpowiednio dobraną protezą, która jednak w pełni nie pozwalała mu uprawiać ulubionej dyscypliny sportowej – wspinaczki ściankowej.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale