Quantcast
czwartek, 25 kwietnia, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościKoła naukowe AGH z kolejnym dofinansowaniem

Koła naukowe AGH z kolejnym dofinansowaniem

Materiały do zastosowań biomedycznych podczas kolonizacji Marsa, badanie lodowców Islandii, gra w szachy z robotem, autonomiczne drony aplikujące leki, stanowisko do badania silników rakietowych w przemyśle kosmicznym to tylko wybrane projekty, które będą realizowane w najbliższym czasie przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wsparcie, na które mogą liczyć studenci to pół miliona złotych. Dofinansowanie otrzyma łącznie 19 projektów, realizowanych w Priorytetowych Obszarach Badawczych Akademii. Środki pochodzą z konkursu w ramach programu IDUB – Wsparcie Kół Naukowych.


Wśród wyróżnionych projektów warto wymienić między innymi:

  • Spersonalizowaną stopę protezową przeznaczoną do wspinaczki ściankowej, realizowaną przez Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping. Projekt zakłada m.in. sprawdzenie wad i zalet wybranych materiałów, analizę rozkładu pola odkształceń oraz określenie miejsc największej deformacji stopy osoby pełnosprawnej i stopy protezowej podczas wykonywanej pracy na ściance wspinaczkowej. Dodatkowo studenci wykonają model stopy protezowej. Wnioski
    z projektu będą z pewnością bardzo przydatne dla projektantów i twórców spersonalizowanego asortymentu protetycznego.
  • Rozwój stanowiska do badań silników rakietowych na potrzeby Koła Naukowego AGH Space Systems, to zadanie, w ramach którego tworzone stanowisko zostanie wyposażone w dodatkowe urządzenia pomiarowe pozwalające na określenie m.in. ciśnienia na różnych odcinkach układu testowanego silnika. Całość konstrukcji, zdalnie sterowana, zostanie umieszczona w specjalnej komorze na terenie Laboratorium Techniki Strzelniczej AGH, ograniczającym uszkodzenia w razie awarii systemu.

  • Autonomiczną aplikację leków i środków chemicznych, pomysł Koła Naukowego AGH Drone Engineering, którego celem jest opracowanie autonomicznej platformy latającej, będącej w stanie aplikować wybrane leki zdalnie. Dron będzie przeznaczony do zautomatyzowania procesów rolniczych, jednak spektrum zastosowań może być dużo szersze. Bezzałogowy statek latający będzie mógł samodzielnie wykonywać analizę otoczenia, poszukiwania patogenu, ogniska choroby lub zakażenia i bez pomocy operatora zaaplikować odpowiednie leki do zdiagnozowanych chorób.

  • Możliwość zastosowania organicznych duroplastów w początkach kolonizacji Marsa, projekt realizowany przez Koło Naukowe Nucleus, którego celem jest zbadanie właściwości elementów z polimerów duroplastycznych pod kątem zastosowania w warunkach marsjańskich. Główny nacisk w tych badaniach będzie skierowany na materiały do zastosowań biomedycznych, takich jak stabilizatory i implanty, które będą mogły zostać wykorzystane w opiece medycznej podczas pierwszych etapów kolonizacji Marsa.

  • OW.A – wykorzystanie biomimetycznego układu naśladującego strukturę sowiego pióra, projekt realizowany przed Koło Naukowe Sensor, którego celem jest stworzenie nowego rodzaju łopatek do maszyn wirujących, inspirowanych naturą. Nowy typ łopatek pozwoli obniżyć emisję akustyczną
    i wyciszyć m.in. drony czy turbiny wiatrowe. Znaczące wygłuszenie charakterystycznego szumu wirników może otworzyć nowe kierunki zastosowania takich narzędzi, np. w warunkach leśnych, gdzie nie jest wskazane płoszenie obserwowanych zwierząt.
  • Projekt realizowany przez Koło Naukowe Cosmodrill, Księżycowy ilmenit –  surowiec przyszłości, jest z kolei odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne dotyczące poszukiwania nowych surowców energetycznych w kosmosie
    i budowaniu przemysłowej infrastruktury kosmicznej. Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerem przemysłowym Solar System Resources Corporation Sp. z o. o. – polskim startup-em wywodzącym się z AGH  i zajmującym się górnictwem kosmicznym.

W nagrodzonych projektach studenci podejmą się także zbadania lodowców. Koło Naukowe Bozon przeprowadzi badania uwalniania się gazów cieplarnianych spod arktycznych lodowców Islandii oraz pobliskich im terenów. Takie środowisko bardzo wyraźnie reaguje na wszelkie zmiany klimatu panującego na planecie. Z tego powodu pomiary na tym obszarze dostarczają cennych informacji o stanie środowiska, pozwalają lepiej przewidywać jego przyszłość oraz znaleźć odpowiedzi na problemy powodowane przez zanieczyszczenia i dewastacje przyrody.

Łączna kwota dofinansowania dla 19 projektów wyniosła nieco ponad 481 tys. zł.  Maksymalna kwota wsparcia, o które mogło ubiegać się koło wynosiła 30 tys. zł i takie też jest średnie dofinansowanie poszczególnych zadań. Ścieżka badawcza kształcenia, którą mogą realizować studenci działając jednocześnie w kołach naukowych, daje im prócz cennego doświadczenia, także możliwość potwierdzenie części efektów kształcenia, to jest zdobycia punktów ECTS za działalność w kołach. W praktyce oznacza to dla studentów możliwość realizowania projektów i tym samym otrzymywania zaliczenia na równi z innymi przedmiotami.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale