Quantcast
poniedziałek, 25 listopada, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościKraków na drugim miejscu w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej", podkrakowskie gminy również na...

Kraków na drugim miejscu w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, podkrakowskie gminy również na podium.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 18 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.


Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

W kategorii miasto na prawach powiatu drugie miejsce zajął Kraków (Prezydent Jacek Majchrowski).

Jak możemy przeczytać na stronie Rankingu Samorządów:

Podobnie Kraków i Gliwice mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami we wszystkich obszarach oceny. Kraków wyróżnia się jednak w wymiarze dbałości o rozwój kapitału społecznego, realizując wiele przedsięwzięć podnoszących jakość życia dla mieszkańców. Gliwice zaś niemal już tradycyjnie dystansują rywali pod względem stabilności swoich finansów, w szczególności pod względem wysokości wypracowywanej nadwyżki operacyjnej (w tym ostatnim wskaźniku w 2021 r. Gliwice dały się wyprzedzić tylko Świnoujściu).

– Trudności związane z pandemią, a obecnie kryzys energetyczny pokazały, że jeśli chcemy budować miasta odporne na wyzwania gospodarcze, klimatyczne czy zdrowotne, to musimy myśleć o ich przyszłości w kategoriach zrównoważonego rozwoju – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Kraków stawia więc na te inwestycje i działania, które tworzą warunki do harmonijnego rozwoju gospodarki, społeczeństwa i środowiska, a tym samym podnoszą jakość życia mieszkańców – zaznacza.

W tegorocznej edycji Rankingu Samorządów tak się złożyło, że trzy pierwsze miejsca wśród gmin wiejskich przypadły małopolskim gminom spod Krakowa – drugą i trzecią pozycję zajęły odpowiednio: Zielonki i Zabierzów. Jednocześnie też wszyscy laureaci wyróżniają się wysoką liczbą punktów w obszarze „czyste środowisko” i wysoką liczbą punktów w obszarze dbałości o mieszkańców.

– Staramy się dbać o rozwój wszystkich obszarów, które są ważne dla mieszkańców, także w zakresie środowiska. Wymieniliśmy ponad 800 kopciuchów, mamy blisko 250 km sieci – wylicza Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.

– Samorządy w Polsce od kilku lat mierzą się z wieloma wyzwaniami, którym muszą stawić czoła. Pomimo kryzysu nasza gmina notuje systematyczny wzrost dochodów, a co za tym idzie zwiększa wydatki na inwestycje dla swoich mieszkańców, na które w przyszłym roku planujemy w budżecie przeznaczyć prawie 58 milionów złotych. Konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, ale przed nami kolejne wyzwania – zaznacza też Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

TOP 10 najlepszych samorządów w kategorii gmin wiejskich dopełniają: Wisznice (woj. lubelskie), Michałowice (woj. małopolskie), Lipinki (woj. małopolskie), Suchy Las (woj. wielkopolskie), Wiązowna (woj. mazowieckie), Gołcza (woj. Małopolskie) i Psary (woj. śląskie). Zmienność liderów w porównaniu z ubiegłym rokiem też jest spora – do czołowej dziesiątki dołączyły gminy: Zielonki, Lipniki, Suchy Las, Wiązowna, Gołcza i Psary.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale