Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościKraków stroi się na święta Bożego Narodzenia

Kraków stroi się na święta Bożego Narodzenia

W okresie świątecznym Kraków kolejny raz rozbłyśnie ozdobami nawiązującymi do Wawelu, a konkretnie do wawelskich arrasów. Już rozpoczął się montaż pierwszych rzeźb zwierząt – świąteczne  iluminacje Krakowa mają być gotowe tradycyjny już jarmark bożonarodzeniowy.


Krakowskie, świąteczne iluminacje będą w kolorystyce złotej i srebrnej, która ma nawiązywać złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy. Jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak pojawią się na placach oraz ulicach Starego Miasta. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli zobaczyć również motywy roślinne jak liście akantu w girlandach nad ulicami czy dekoracje choinek, lamp i mostów. Jak zapowiada miasto – świąteczna dekoracja ma być dodatkowo wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

Na placu Szczepańskim, Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem), na Rynku Podgórskim, pod murami Wawelu przy placu św. Idziego pojawią się fotopunkty, czyli rozświetlone ramy w towarzystwie zwierząt. W jednym miejscu będą to lamparty, w innym jelenie, a w jeszcze innym żyrafy czy wielbłądy. Na planach natomiast pojawi się rajski ptak.

Na Rynku Głównym stanie oczywiście żywa choinka o wysokości 15 metrów. Zostanie ona ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplątanych w oświetlenie.

Jak informuje miasto: Świąteczna choinka to w sumie 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód. Drzewko uwieńczy przestrzenna gwiazda w kolorze zimnym białym. Uroczyste zapalenie choinki zaplanowane jest na sobotę, 2 grudnia o godz. 16.30.

Nieco mniejsze, bo 10 metrowe choinki (sztuczne) pojawią się również na Rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym oraz placu Wszystkich Świętych.

Świątecznych dekoracji doczekają się również 22 drzewa w ścisłym centrum Krakowa, ale i na Wzgórzach Krzesławickich, , na rondach gen. Maczka i Hipokratesa. Iluminację tradycyjnie zyskają również wybrane mosty: Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzyniecki, Piłsudskiego oraz estakada nad al. 29. Listopada.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale