Quantcast
sobota, 18 maja, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościMiasteczko Studenckie AGH ma już 60 lat

Miasteczko Studenckie AGH ma już 60 lat

Miasteczko Studenckie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, największe osiedle akademickie w Polsce, które w trakcie roku jest domem dla studentów i studentek, latem turystyczną bazą noclegową obchodzi 60-lecie. Społeczność Krakowa będzie świętować okrągłą rocznicę powstania Miasteczka podczas tegorocznych Juwenaliów – 14 maja 2024 r.


W ramach obchodów jubileuszu Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH oraz władze Miasteczka Studenckiego zaplanowały szereg atrakcji. W programie znalazły się m.in.:

  • gra terenowa dla mieszkańców Miasteczka,
  • koncert Golec uOrkiestry w Klubie STUDIO,
  • Projekt P.I.W.O. (Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy)
    z wykorzystaniem elewacji budynków MS.

Ponadto w ramach jubileuszu odbędzie się otwarty dla publiczności panel dyskusyjny pt. Miasteczko Studenckie dawniej i dziś. W Klubie Studio o godz. 18:00 spotkają się przy tej okazji: prof. Jerzy Lis, Rektor AGH, Radosław Serwicki, Dyrektor Miasteczka Studenckiego AGH, Daniel Jankowski, Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH oraz Krzysztof Materna, mieszkaniec Miasteczka Studenckiego
w latach 70.

Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa zdjęć archiwalnych prezentujących rozwój Miasteczka Studenckiego na przestrzeni lat.

Miasteczko Studenckie AGH

Projekt Miasteczka, który opracował prof. Tomasz Mańkowski z Politechniki Krakowskiej, oficjalnie zatwierdzono w marcu 1964 r. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła się budowa, a w kolejnym oddano do użytkowania pierwsze akademiki. Pierwsza stołówka powstała w 1970 r. Do końca 1979 r. zbudowano 21 obiektów przeznaczonych dla studentów i studentek.

Obecnie Miasteczko Studenckie AGH zajmuje powierzchnię 16 ha, a 20 domów studenckich daje w sumie 8000 miejsc zamieszkania dla osób studiujących. Większość z nich udostępniana jest studentom i studentkom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Miejsca są jednak udostępniane również studentom innych krakowskich uczelni, na podstawie zawartych umów.

Na przestrzeni lat teren Miasteczka Studenckiego AGH służył także wydarzeniom
o randze międzynarodowej, które odbywały się w Krakowie oraz w Małopolsce.

W zeszłym roku na czas Igrzysk Europejskich 4 tysiące sportowców i trenerów znalazło zakwaterowanie w akademikach AGH. Tym samym Miasteczko Studenckie zamieniło się w wioskę zawodniczą, a sportowcy z całego świata na terenie osiedla studenckiego mogli przygotowywać się w komfortowych warunkach do rozgrywek
i odpoczywać po rywalizacji.

W ramach pomocy dla Ukrainy Miasteczko udostępniło jeden z domów studenckich dla potrzeb zakwaterowania uchodźców wojennych. Od końca lutego 2022 roku w MS zakwaterowanych jest cały czas ponad 300 uchodźców, a przeszło 1000 osób już się wykwaterowało.

Teren Miasteczka służył także pielgrzymom z całego świata, którzy spotkali się
w 2016 roku w Krakowie w trakcie Światowych Dni Młodzieży.

Miasteczko Studenckie AGH, oprócz największej ilości pokoi, którą udostępnia studentom i studentkom, wyróżnia się także atrakcyjną ceną zakwaterowania – 415 zł to najniższa cena za akademiki spośród wszystkich domów studenckich
w Krakowie.

Plany rozwoju MS AGH

W celu zwiększenia komfortu zakwaterowania mieszkańców realizowany jest
w AGH plan remontów generalnych kolejnych domów studenckich. Z każdym remontem zwiększa się też liczba dostępnych miejsc w wyższym standardzie. Akademiki przechodzą gruntowne remonty pokoi oraz części wspólnych, a także fasad budynków. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachach akademików pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej, której nadwyżki wykorzystywane są
w okresach mniejszego nasłonecznienia. I tak na przykład na dachu domu studenckiego Straszny Dwór w 2022 roku zainstalowano 121 modułów paneli
o łącznej powierzchni ponad 200 m2.

Najważniejszym udogodnieniem wprowadzonym w domu studenckim jest zmiana 10-osobowych składów mieszkalnych składających się z 4 pokoi  na kompleksy 4-osobowe złożone z 2 pokoi z aneksem kuchennym. Na każdym piętrze znajdują się także ogólnodostępne kuchnie wyposażone w płyty ceramiczne oraz piekarniki. Do dyspozycji mieszkańców zostały zorganizowane także pralnie, suszarnie, pomieszczenia do nauki oraz sala telewizyjna. Budynki są również dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Miasteczko Studenckie AGH stopniowo remontuje kolejne akademiki tak, by ujednolicić standard mieszkalny we wszystkich obiektach. Aktualnie remontowany jest Dom Studencki Hajduczek.

Nowy akademik na terenie MS AGH

Zwiększenie liczby dostępnych pokoi związane jest z planowaną na najbliższe lata budową nowego obiektu na terenie Miasteczka Studenckiego. W miejscu, które powstało po wyburzonym w zeszłym roku budynku, zajmowanego w minionych latach przez m.in. sklep spożywczy czy stołówkę, za kilka lat powstać ma nowy akademik, który oprócz bazy noclegowej będzie także miał strefę handlowo-usługową.

Szczegółowe informacje dotyczące jubileuszu 60-lecia Miasteczka Studenckiego dostępne są na stronie https://www.facebook.com/events/798709518972360

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale