Małopolskie szpitale onkologiczne otrzymają niemal 522 mln złotych z Krajowego Planu Odbudowy, co stanowi jeden z największych w historii zastrzyków finansowych na rozwój diagnostyki i leczenia nowotworów. Wsparcie to obejmie dziewięć placówek, w tym kilka krakowskich szpitali.
Olbrzymie wsparcie trafi do takich krakowskich placówk jak: Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (blisko 125 mln zł), Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie (blisko 125 mln zł), 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie – (prawie 52 mln zł), Scanmed – Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego w Krakowie (24 mln zł).
Podczas spotkania w Tarnowie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie tych inwestycji dla mieszkańców Małopolski. Zwrócił również uwagę na istotną rolę szpitala wojskowego w Krakowie, który jako placówka strategiczna będzie mógł rozwijać swoje możliwości w zakresie onkologii. Dyrektorzy placówek medycznych zgodnie zaznaczyli, że środki z KPO to kluczowy krok w modernizacji i poprawie jakości leczenia.
– Rozbudowywanie onkologii, w naszym szpitalu działanie te będą dotyczyć w sumie 9 oddziałów, łącznie z innymi chorobami cywilizacyjnymi, czyli sercowo-naczyniowymi – co jest zdrowotnym priorytetem naszej prezydencji- jest bardzo istotne dla mieszkańców nie tylko Małopolski – mówił prof. Bartłomiej Guzik, dyr. szpitala wojskowego w Krakowie – Dlatego też z wielką nadzieją czekamy na ogłoszenie wyników KPO w dziedzinie kardiologii, bo to pozwoli odpowiednio wesprzeć także leczenie chorób naczyniowo-sercowych.
Wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger zwróciła uwagę na fakt, że wiele placówek przeznaczy środki na rozbudowę oraz modernizację bloków operacyjnych. To pozwoli na znaczną poprawę jakości chirurgicznego leczenia nowotworów. Ponadto planowane zakupy nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i chirurgicznych umożliwią precyzyjniejsze oraz mniej inwazyjne interwencje, podnosząc skuteczność terapii onkologicznych.
Dzięki rekordowemu wsparciu onkologia w Małopolsce przejdzie gruntowną modernizację, co przełoży się na skuteczniejszą opiekę nad pacjentami oraz większe możliwości leczenia nowotworów na najwyższym poziomie.