Od 13 do 20 kwietnia 2025 roku Kraków, Tyniec i Wieliczka staną się sceną dla 22. edycji Festiwalu Misteria Paschalia 2025 – jednego z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych muzyce dawnej. W programie znajdzie się kilkadziesiąt koncertów i wydarzeń artystycznych, które odbędą się w dziesięciu wyjątkowych lokalizacjach. Festiwal, pod kierownictwem artystycznym Vincenta Dumestre’a, po raz kolejny przeniesie melomanów w świat dawnych epok, łącząc arcydzieła muzyki klasycznej z mniej znanymi, ale równie fascynującymi utworami.
Misteria Paschalia 2025
Jednym z najważniejszych elementów programu jest cykl Grands Concerts, w ramach którego wystąpią najwybitniejsi wykonawcy muzyki dawnej. Festiwal otworzy Capella Sanctae Crucis pod dyrekcją Tiago Simasa Freirego, prezentując Requiem de Coimbra w kościele św. Marcina. Kolejne dni przyniosą koncerty zespołu La Guilde des Mercenaires pod kierownictwem Adriena Mabire’a, który w klasztorze oo. Karmelitów zaprezentuje dzieła Monteverdiego i weneckich mistrzów XVII wieku, dokumentujące rozwój stylu seconda pratica. W kościele św. Katarzyny wystąpi natomiast Graindelavoix pod batutą Björna Schmelzera, wykonując muzyczne opracowania lamentacji Dawida.
Misteria Paschalia 2025 – koncert na Wawelu
Szczególnym punktem programu będzie koncert w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie Le Grand Ballet i Les Corps Éloquents, wspólnie z klawesynistami Aleksandrem Mockiem i Andrzejem Zawiszą, a także {oh!} Orkiestrą pod batutą Martyny Pastuszki, połączą barokową muzykę francuską z tańcem. To niezwykłe widowisko odbędzie się w historycznych wnętrzach wawelskiego zamku.
Wielki Czwartek upłynie pod znakiem duchowej refleksji – w bazylice oo. Benedyktynów w Tyńcu zespół Le Poème Harmonique pod kierownictwem Vincenta Dumestre’a wykona poruszające Lamentacje Cavalieriego. Następnego dnia, w ICE Kraków, zabrzmi jedno z najważniejszych dzieł pasyjnych wszech czasów – Pasja według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha, interpretowana przez Collegium Vocale Gent pod batutą Philippe’a Herreweghego. Jego wyjątkowa interpretacja ukaże dramatyczną głębię tego arcydzieła, harmonijnie łącząc orkiestrę, chór i solistów.
Misteria Paschalia 2025 125 m pod ziemią
W Wielką Sobotę festiwal przeniesie się do podziemnej komory Kopalni Soli „Wieliczka”, gdzie wystąpi chór Tenebrae pod dyrekcją Nigela Shorta. Misteria Paschalia 2025 zwieńczy natomiast wielkanocny koncert Hail! Bright Cecilia – celebracja muzyki Henry’ego Purcella w wykonaniu zespołu Le Poème Harmonique, który tym razem wystąpi w Filharmonii Krakowskiej.
Podczas Misteria Paschalia 2025 nie zabraknie także wydarzeń o bardziej kameralnym charakterze. W ramach cyklu Dormitio w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów, rozświetlonych blaskiem świec, zabrzmi program Los pasos perdidos w wykonaniu duetu La Chacana (Pierre Hamon i Ananda Brandaõ), nawiązujący do muzycznych tradycji dawnych cywilizacji spoza Europy.
Festiwalowi będzie towarzyszyć również Winds Days – czterodniowe święto instrumentów dętych, które odbędzie się w Pałacu Potockich. To niepowtarzalna okazja do zobaczenia około 120 historycznych instrumentów dętych, a także udziału w warsztatach, wykładach i koncertach kameralnych. Wydarzenie zgromadzi zarówno wybitnych instrumentalistów, jak i kolekcjonerów oraz budowniczych tych wyjątkowych instrumentów.
Misteria Paschalia 2025 w liczbach i szczegóły organizacyjne
Tegoroczna edycja zgromadzi ponad 100 artystów z całej Europy, oferując nie tylko koncerty, ale także wydarzenia edukacyjne, pozwalające na głębsze poznanie muzyki dawnej oraz dawnych technik wykonawczych. Koncerty odbędą się w najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych lokalizacjach Krakowa, podkreślając związek między dziedzictwem miasta a muzyką minionych epok.
Pełny program festiwalu Misteria Paschalia 2025 można znaleźć na oficjalnej stronie Misteria Paschalia – misteriapaschalia.com.
Sprzedaż biletów rozpocznie się 12 lutego 2025 roku na stronie KBF: Bilety.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków oraz KBF, a wśród partnerów znalazły się Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli „Wieliczka”. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie.