W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie otwarto długo wyczekiwaną Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Ta inwestycja, realizowana dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, kosztowała 15,5 mln zł i obejmowała zarówno budowę, jak i zakup zaawansowanego urządzenia diagnostycznego. Nowa pracownia ma być przełomem w diagnostyce i opiece medycznej, zapewniając pacjentom dostęp do najnowocześniejszych technologii, a lekarzom narzędzie ułatwiające szybkie i precyzyjne diagnozowanie.
– To ważny krok w kierunku jeszcze lepszej diagnostyki i opieki nad naszymi pacjentami. To inwestycja, na którą czekaliśmy wiele lat, i dzięki determinacji oraz wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, dziś staje się ona rzeczywistością. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przełomowego projektu – powiedział Lech Kucharski, dyrektor Szpitala
Nowoczesny rezonans, który trafił do szpitala, to urządzenie najnowszej generacji. Jak tłumaczy lek. Dobrochna Szczecińska-Brzegowy, kierowniczka Pracowni Diagnostyki Obrazowej, sprzęt ten umożliwia kompleksowe i zaawansowane badania zarówno dzieci, jak i dorosłych. – Urządzenie pozwala na badania każdej części ciała w pełnym zakresie, co więcej, pacjenci nie muszą wstrzymywać oddechu, co zwiększa komfort diagnostyki. Szczególnie cenną cechą jest niemal bezgłośna praca aparatu, co ma kluczowe znaczenie w badaniach głowy – podkreśla lekarka.
Dzięki zastosowaniu technologii sztucznej inteligencji czas badania można skrócić nawet o połowę, co oznacza możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów w krótszym czasie.
Nowy rezonans wyróżnia się także większym otworem o średnicy 70 cm – starsze modele oferowały otwory o średnicy 60 cm. Dzięki temu urządzenie lepiej sprawdzi się w diagnostyce osób z klaustrofobią, lękami oraz pacjentów o większej masie ciała, zapewniając im komfortowe warunki badania.