Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie poinformował, że chirurdzy tej placówki po raz pierwszy przeprowadzili operację klatki piersiowej lejkowatej sposobem Nussa z śródoperacyjną krioanalgezją nerwów międzyżebrowych, czyli czasowym zamrożeniu nerwów w temperaturze – 800C, pod kontrolą torakoskopii, aby uśmierzyć ból pacjenta.
Pierwszy tego typu zabieg wykonali lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w składzie: lek. Maria Gruba, lek. Anna Tokarz- Tarsa, lek. Damian Barański pod nadzorem prof. Wojciecha Góreckiego.
Jak informuje USD: Operacja sposobem Nussa jest stosowana do korekcji klatki piersiowej lejkowatej (deformacja mostka i części przymostkowych żeber, w której części te są „zapadnięte” do wnętrza klatki) i polega na wprowadzeniu pod mostek łukowato wygiętej płytki metalowej, która po obróceniu wewnątrz klatki piersiowej pozwala zniwelować deformację („zapadnięcie”) mostka. Płytka korygująca zniekształcenie jest wprowadzana przez nacięcia z obu boków klatki piersiowej, pod kontrolą torakoskopii. Dzięki zamrożeniu przez chirurgów pięciu par nerwów międzyżebrowych na wysokości okolicy operowanej po obu stronach klatki piersiowej, pacjent będzie odczuwał mniejsze dolegliwości bólowe w przebiegu pooperacyjnym, szybciej dojdzie do pełni sił, a jego pobyt szpitalny ulegnie skróceniu.