Quantcast
środa, 2 kwietnia, 2025

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościPałac Potockich – marcowe wydarzenia

Pałac Potockich – marcowe wydarzenia

Wraz z nadejściem wiosny Pałac Potockich przygotowuje wyjątkowy zestaw wydarzeń kulturalnych. Już w marcu czekają nas kolejne premiery książek uznanych autorów, warsztaty dla dzieci oraz atrakcyjne koncerty. Miłośników sztuk wizualnych ucieszy zapewne wystawa Patchwork Twist Ballad grupy artystycznej PATCHD, a z okazji Dnia Kobiet nie zabraknie okazji do wzięcia udziału w niezwykłej sesji fotograficznej.


Osiem premier literackich i wyjątkowi goście

W tym miesiącu odbędzie się aż osiem spotkań promujących nowości wydawnicze. Już 1 marca o godz. 18.00 przeniesiemy się do XVII-wiecznego świata intryg i sekretów, jaki w swojej książce tworzy Santiago Roncagliolo. Podczas rozmowy z autorem, prowadzonej przez Michała Sowińskiego, poznamy kulisy powstania powieści Rok, w którym narodził się diabeł, wydanej niedawno przez ArtRage.

Kilka dni później, 5 marca o godz. 18.00, zanurzymy się w literaturę iberoamerykańską. Pretekstem stanie się dyskusja wokół powieści Pan Prezydent – nagrodzonego Noblem Miguela Ángela Asturiasa. Naszym przewodnikiem po tym utworze będzie tłumacz, Kacper Szpyrka, a wydarzenie poprowadzi Tomasz Pindel.

Spotkania z biografią, poezją i historią sztuki

Na 13 marca (godz. 18.00) zaplanowano wieczór z Anną Arno, autorką publikacji Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta. Rozmowa poświęcona tej wielowymiarowej biografii ukaże Gałczyńskiego w różnych kontekstach: od flamandzkiego portretu przez socrealistyczny plakat po karykaturę z „Przekroju”.

Następnie, 20 marca o godz. 18.00, w ramach „Wawelskiego Salonu Książki” spotkamy się z Bartłomiejem Makowieckim, który zaprezentuje swoją publikację Renesansowe kafle w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. Miłośnicy średniowiecznej i nowożytnej ceramiki będą mieli okazję poznać niuanse kunsztu dawnych rzemieślników.

Kolejnym punktem programu jest premiera Dekreacji Anne Carson, zaplanowana na 22 marca (godz. 18.30) we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. W roli rozmówców wystąpią Maciej Topolski, który przełożył książkę i został uhonorowany Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za przekład innego dzieła Carson, oraz Wojciech Kopeć i Weronika Janeczko.

Kolejne wydarzenia naukowe i literackie

Marzec w Pałacu Potockich to także dyskusja z Piotrem Urbanowiczem (26 marca, godz. 18.00), autorem rozprawy Elektryczny romantyzm. Nauka o elektryczności a literatura i filozofia polska pierwszej połowy XIX wieku. Rozmowę w ramach „Humanistyki na mieście” poprowadzą dr Katarzyna Trzeciak i Agnieszka Pałucka z Pracowni Pytań Krytycznych przy Wydziale Polonistyki UJ.

Dzień później, 27 marca o godz. 18.00, przyjdzie pora na pierwsze kompletne wydanie Listów do Mileny Franza Kafki, opublikowane nakładem wydawnictwa Znak Literanova. Nowa publikacja uzupełnia brakujące fragmenty korespondencji oraz zawiera felietony Mileny Jesenskiej. Spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem – znawcą twórczości Kafki – poprowadzi Małgorzata Bugaj.

Finał miesiąca z literaturą dziecięcą

Na zakończenie miesiąca, 30 marca o godz. 18.00, zapraszamy na spotkanie z Witem Szostakiem, autorem nagrodzonym przez Kraków Miasto Literatury UNESCO w 2024 roku. Premiera jego pierwszej książki dla dzieci, Wylinka, otwiera najmłodszym czytelnikom drzwi do niezwykłego świata wyobraźni – to może być początek wielkiej przygody czytelniczej.

Szczegóły znajdziecie na stronie https://palacpotockich.krakow.pl/events/marzec-w-palacu-potockich-2/

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale