69-letni Polak zgłosił się do odprawy na krakowskim lotnisku, chciał lecieć do Chicago. Wylegitymował się on paszportem wydanym przez USA, twierdził, że posiada również polski paszport, ale zostawił go w domu w Polsce gdzie mieszka już od kilkunastu lat. W związku z tym, że mężczyzna nie posiadał przy sobie innego polskiego dokumentu uprawniającego do wylotu z kraju, strażnicy graniczni z krakowskiego lotniska nie zezwolili mu na wylot z kraju.
Karpacki Oddział Straży Granicznej przypomina:
Osoby posiadające jednocześnie obywatelstwo polskie oraz innego kraju, mogą niekiedy przeżyć niemiłe zaskoczenie podczas przekraczania granicy. Nieznajomość wymogów w tym zakresie, stała się przyczyną problemów z wylotem z kraju 69-letniego Polaka.
Funkcjonariusz Straży Granicznej, ma obowiązek nie zezwolić na wyjazd z Polski obywatelowi RP, który nie posiada przy sobie ważnego polskiego dokumentu podróży. Nie ma w tym przypadku znaczenia posiadanie drugiego obywatelstwa i drugiego ważnego paszportu, choćby na jego podstawie można by wybrać się w podróż dookoła świata.
PRZYPOMINAMY!!!
Zgodnie z zapisami ustawy o obywatelstwie polskim, w tym art. 3, obywatel RP posiadający również obywatelstwo innego państwa (np. USA), nie może wobec władz RP powoływać się ze skutkiem prawnym na to obywatelstwo. Każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo, podczas przekraczania granicy powinna legitymować się ważnym polskim dokumentem podróży, umożliwiającym przekroczenie granicy RP.