Quantcast
sobota, 18 maja, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościProfilaktyczna mammografia w sześciu nowych placówkach

Profilaktyczna mammografia w sześciu nowych placówkach

Małopolski OW NFZ zawarł umowy z sześcioma nowymi pracowniami mammograficznymi realizującymi program profilaktyki raka piersi. Działają one w Krakowie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce oraz Bochni.

Łącznie od kwietnia profilaktyczną mammografię można wykonać w 33 różnych placówkach w regionie. Więcej będzie również wyjazdów mammobusów – w tym miesiącu na drogi Małopolski wyjedzie kolejny, piąty mobilny gabinet.

– Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolanek. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2021 r. na nowotwór złośliwy zachorowało ponad 7,3 tys. mieszkanek naszego regionu. W niemal co czwartym przypadku był to rak piersi – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Taka diagnoza nie musi być wyrokiem, ważne jest jednak wczesne rozpoczęcie leczenia. Szansę na to daje profilaktyczna mammografia. Zależy nam, by jak najwięcej kobiet korzystało z programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez NFZ. Stąd uruchomienie kolejnych pracowni stacjonarnych i mammobusu, gdzie można wykonać badania – wskazuje.

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zawarł umowy z sześcioma nowymi pracowniami mammograficznymi realizującymi program profilaktyki raka piersi. Od kwietnia działają one w Krakowie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce oraz Bochni:

*   ALLMEDICA SP. Z O.O. Nowy Targ, ul. Kolejowa 31,

*   LUX MED. SP. Z O.O. Kraków, al. Pokoju 5,

*   CENTRUM MEDYCZNE MASZACHABA SP. Z O.O. Wieliczka, ul. Szpunara 20,

*   WAŁOWAMED Kraków, ul. Wałowa 11,

*   ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ Sucha Beskidzka, ul. Szpitalna 22,

*   CENTERMED SP. Z O.O. Bochnia, ul. Kazimierza Wielkiego 13.

Łącznie w ramach programu można zbadać się w 33 placówkach w różnych częściach regionu.

Mammografia jest także wykonywana na pokładzie mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły sprawdzić swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. W tym miesiącu już jest zaplanowanych 86 postojów. Będzie ich więcej, bowiem jeszcze w kwietniu na drogi małopolski wyjedzie kolejny – piąty mobilny gabinet. Aktualny harmonogram jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mammografię można wykonywać raz na dwa lata – bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Żeby skorzystać z programu, wystarczy umówić termin w wybranej pracowni stacjonarnej lub mammobusie, który pojawi się w okolicy.

Mammografia w mammobusach nie różni się jakością od badania realizowanego w pracowni stacjonarnej. Taką diagnostykę wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa.

Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.

W ub. roku z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało 75 tys. Małopolanek. Ponad 41 tys. z nich wykonało badania w mammobusach. Spośród wszystkich, które zdecydowały się na kontrolę swojego stanu zdrowia, ponad 3,8 tys. skierowano do dalszej diagnostyki.

W tym roku profilaktyczną mammografię może wykonać ponad 670 tys. Małopolanek.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale