Systematyczne blokowanie przejazdu tramwajom w rejonie ulicy Długiej wciąż sprawia trudności zarówno pasażerom komunikacji miejskiej jak i motorniczym. W odpowiedzi na ten problem władze miasta od wielu lat prowadzą działania przypominające kierowcom o zasadach prawidłowego parkowania.
Jak informuje Miasto Kraków – obecnie parkowanie wzdłuż ulicy Długiej jest dozwolone w 18 wyznaczonych zatokach, zapewniających około 112 miejsc postojowych. Według danych MPK, co roku dochodzi tam do około 50 przypadków, w których źle zaparkowane samochody uniemożliwiają przejazd tramwajom. Najczęściej nie są to pojazdy należące do samych mieszkańców, którzy znają reguły parkowania i stosują się do nich.
Kierowcy mają ułatwione zadanie dzięki liniom namalowanym na jezdni oraz zamontowanym separatorom wyznaczającym przestrzeń postojową, a także pionowym znakom drogowym ostrzegającym przed przejazdem tramwajów. Te rozwiązania mają zapewnić bezpieczny dystans pomiędzy autami a szynami.
Sytuacji przyglądają się patrole straży miejskiej i inspektorów ruchu MPK, które w ramach akcji „Wystarczy 1 metr” sprawdzają, czy samochody nie blokują torowiska i nie utrudniają dostępu do przystanków. Przypominają one, że zachowanie co najmniej metrowego odstępu od szyny tramwajowej gwarantuje bezpieczny przejazd pojazdu szynowego.
Pomysł, który może przyczyni się do zmniejszenia tego problemu, został zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców Krakowa i zakłada uniemożliwienie parkowania w obszarach, gdzie najczęściej dochodzi do blokady tramwajów, m.in. poprzez wprowadzenie podwójnej linii ciągłej (P-4) na całej długości ulicy oraz likwidację zatok przy ul. Długa 63 i 70.
Aktualnie Urząd Miasta Krakowa pracuje nad przygotowaniem dokumentacji projektowej i uzyskaniem niezbędnych opinii. Po zakończeniu tych procedur projekt trafi do Zarządu Dróg Miasta Krakowa, który będzie odpowiedzialny za jego wdrożenie.