Zespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako jedyny z Polski startuje w międzynarodowych zawodach Over the Dusty Moon Challenge w Denver w Stanach Zjednoczonych. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musi być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu tj. brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności dużą pylność materiału jakim jest regolit. W czerwcu Koło Naukowe SpaceTeam AGH zmierzy sięz pięcioma innymi drużynami z USA, Kanady, Australii i Niemiec.
Grupa studentów z AGH w Krakowie zmierzy się w czerwcu na zawodach
w Kolorado z drużynami akademickimi ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Niemiec. Zespół SpaceTeam AGH jest jedynym zespołem z Polski. Europę na zawodach będą reprezentować studenci z Krakowa oraz drużyna z Niemiec. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym startowało 16 zespołów, w tym
5 z Europy.
– W październiku zeszłego roku podjęliśmy wyzwanie i wystartowaliśmy w międzynarodowym konkursie Over the Dusty Moon Challenge zorganizowanym przez Colorado School of Mines. Przez dwa miesiące intensywnie pracowaliśmy nad koncepcją systemu transportu regolitu na Księżycu. W styczniu tego roku zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w wielkim finale, który odbędzie się początkiem czerwca w Denver w USA. W ostatniej fazie konkursu weźmie udział łącznie zaledwie 6 zespołów z całego świata, w tym nasze Koło Naukowe SpaceTeam AGH, jako jedyne zresztą z Polski. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i nobilitacja. Sam fakt udziału w zawodach i możliwość konkurowania z naszymi koleżankami i kolegami ze Stanów, Australii czy Kanady jest dla nas bardzo motywujący – podkreśla Martyna Rojczyk, studentka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie.
– Udział studentów w tak prestiżowym, międzynarodowym konkursie otwiera im drogę do szerokiej współpracy z firmami z sektora kosmicznego. Rezultatem projektu będzie z pewnością przygotowanie kandydatów do pracy w branży kosmicznej, w szczególności w obszarze eksploracji zasobów pozaziemskich – wyjaśnia prof. Piotr Kulinowski, opiekun Koła Naukowego SpaceTeam AGH, działającego przy Centrum Technologii Kosmicznych.
Prace zespołu aktualnie koncentrują się na stworzeniu modelu prototypowego,
a następnie gotowego rozwiązania, które przetransportowane w czerwcu na zawody będzie mogło konkurować z systemami stworzonymi przez inne drużyny. W trakcie finału konkursu systemy opracowane przez poszczególne zespoły będą wykonać zadanie transportowe wyznaczone przez organizatorów.
Projekt, nad którym pracują studenci to system przenośników do transportu regolitu na Księżycu. Głównym zadaniem jakie stoi przed uczestnikami jest zaprojektowanie, wykonanie oraz zaprezentowanie podczas finału systemu do transportu i przenoszenia regolitu na Księżycu. Regolit to warstwa luźnej, zwietrzałej skały pokrywająca powierzchnię Ziemię, ale także innych planet skalistych. Zadanie jest utrudnione ze względu na szczególne właściwości regolitu tj. jego wysoką pylność, która wpływa niekorzystnie na wszelkie mechaniczne rozwiązania oraz możliwość przenoszenia ładunków elektrycznych.
Konkurs Over the Dusty Moon Challenge organizowany jest przez Colorado School of Mines w Stanach Zjednoczonych, a sponsorem w konkursie jest firma Lockheed Martin, amerykański koncern, specjalizujący się w ostatnim czasie m.in. w rozwiązaniach z sektora inżynierii kosmicznej.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie: https://www.overthedustymoon.com/
*** Koło Naukowe SpaceTeam AGH powstało z inicjatywy Centrum Technologii Kosmicznych działającego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zrzesza studentów pasjonujących się technologiami i zasobami kosmicznymi.