Quantcast
czwartek, 3 kwietnia, 2025

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościSzpital Uniwersytecki zadba o pacjentów ze stopą cukrzycową

Szpital Uniwersytecki zadba o pacjentów ze stopą cukrzycową

Szpital Uniwersytecki będzie realizował program pilotażowy opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Kompleksowa pomoc obejmuje diagnostykę i leczenie w szpitalu, zabiegi chirurgiczne i kontrolę gojenia ran.  Za całość terapii zapłaci małopolski NFZ.


Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o rozszerzeniu programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Do tej pory taki model kompleksowej opieki realizował jedynie ośrodek w Szamotułach. Po zmianach w ministerialnym rozporządzeniu pilotaż będzie oferować kolejnych pięć szpitali w całym kraju.

– Wśród nich resort zdrowia wskazał także Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Umowa w tym zakresie została już zawarta – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Stopa cukrzycowa pozostaje jednym z częstych powikłań niezakaźnej epidemii XXI wieku, za jaką jest uznawana cukrzyca. Pilotażowy program ma za zadanie przetestowanie nowego modelu organizacji opieki nad chorymi z tego typu schorzeniem i ograniczenie liczby amputacji – wyjaśnia.

Z kompleksowej opieki w ramach pilotażu mogą skorzystać dorośli z rozpoznaną cukrzycą, owrzodzeniem na stopie oraz infekcją rany cukrzycowej- ciężką, umiarkowaną, ale utrzymującą się mimo leczenia ambulatoryjnego, wymagającą antybiotyku dożylnego, z towarzyszącym zapaleniem kości wymagającym jej resekcji albo wskazaniem do przeszczepu skóry, by przyspieszyć leczenie rany. Podstawą jest skierowanie. Może go wystawić m.in. diabetolog, endokrynologii albo chirurg.

Program zakłada, że za opiekę nad chorym odpowiadają wspólnie interniści i chirurdzy albo diabetolodzy i chirurdzy. Kompleksowa pomoc składa się z leczenia szpitalnego – nie krótszego niż 11 dni, obejmującego m.in. badania diagnostyczne, antybiotykoterapię, leczenie chirurgiczne stopy – a następnie kontroli w poradni ambulatoryjnej. Postęp gojenia ran ma być oceniany przez pięć miesięcy, podczas sześciu wizyt kontrolnych po zakończeniu pobytu w szpitalu. Całość terapii dla pacjenta jest bezpłatna – finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program pilotażowy opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej potrwa do 31 stycznia 2026 r., a kwalifikacja pacjentów do niego zakończy się 31 lipca 2025 r.

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia pilotaż ma ułatwić uzyskanie kompleksowego wsparcia osobom, które mierzą się z zespołem stopy cukrzycowej, tak by ograniczać ryzyko amputacji. Jak informuje MZ, dane z krajów, gdzie są prowadzone rejestry liczby pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej, wskazują, że dotyka on od kilku do kilkunastu procent chorujących na cukrzycę. W Polsce liczba wysokich amputacji kończyny dolnej, czyli amputacji goleniowej lub udowej (tuż poniżej lub tuż powyżej kolana) wynosi ok. 4,5 tysiąca rocznie, a wskaźniki wysokich amputacji przewyższają 2-3 krotnie te we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Analiza małopolskiego NFZ pokazuje zaś, że tylko w ub. r. w naszym województwie przeprowadzono 392 amputacji stopy lub palców u pacjentów z cukrzycą.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2023 roku na cukrzycę chorowało 3,26 mln Polaków. A po raz pierwszy taką diagnozę usłyszało 450 tys. osób. Koszt leczenia, refundacji wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy poniesiony przez NFZ w 2023 r. wyniósł łącznie 3,3 mld.

Zapobieganie zespołowi stopy cukrzycowej to jedno z kluczowych wyzwań, jakie stoją przed pacjentami z cukrzycą. Zmiany chorobowe w obrębie stopy rozwijają się głównie w efekcie niedotleniania lub uszkodzenia obwodowego układu nerwowego kończyny. Chorobie może towarzyszyć ból, mrowienie, kłucie albo zaburzone odczuwanie bólu, przy uszkodzeniu układu nerwowego, pękanie skóry, deformacja paznokci, trudno gojące się rany i zakażenia.

Podstawą profilaktyki jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi i stanu stóp. Chorzy z cukrzycą powinni systematycznie sprawdzać czucie w stopie, kontrolować, czy nie pojawiły się na niej żadne otarcia, owrzodzenia, rany, oparzenia. Niezbędna jest również prawidłowa pielęgnacja, zapobieganie urazom i ćwiczenia.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale