Quantcast
sobota, 18 maja, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościTesty 12-metrowego autobusu wodorowego marki ARTHUR BUS w Krakowie

Testy 12-metrowego autobusu wodorowego marki ARTHUR BUS w Krakowie

Przez kilka najbliższych tygodni na linii nr 128 (Zajezdnia Płaszów – Prądnik Czerwony) MPK SA w Krakowie będzie testować kolejny autobus zasilany wodorem. Tym razem będzie to 12-metrowy pojazd marki ARTHUR BUS.


 Jak zapewniają przedstawiciele firmy, zasilany wodorem autobus ARTHUR H2 BUS przy bardzo długim zasięgu bo aż 500 km, dostosowany jest również do szybkiego tankowania wodorem. Ten czas jest identyczny z czasem tankowania pojazdów wyposażonych w napęd konwencjonalny. Pojazd jest niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację. Może jednorazowo przewieźć 78 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Dla osób poruszających się na wózkach jest dostępna platforma umożliwiająca łatwe wsiadanie i wysiadanie.

Firma ARTHUR BUS to nowy reprezentant branży mobilności, który podczas targów w 2022 roku w Berlinie miał światową premierę swojego autobusu wodorowego.

Przypomnijmy, że Kraków już od czerwca 2022 roku eksploatuje autobusy zasilane wodorem. To wtedy na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie została uruchomiona pierwsza w Polsce mobilna stacja PKN Orlen do tankowania wodoru. Do dzisiaj w Krakowie testowane były autobusy dwóch producentów: Solaris Bus & Coach oraz firmy Autosan. ARTHUR BUS to trzeci producent, którego pojazd będą mieli okazję sprawdzić krakowianie.

Warto podkreślić, że MPK SA w Krakowie planuje w przyszłości zakup nawet do 150 nowych autobusów zasilanych wodorem, a także przebudowę zajezdni w Płaszowie i jej dostosowanie do obsługi takich pojazdów. Krakowski przewoźnik współpracuje także z Orlenem, Politechniką Krakowską oraz Krakowskim Holdingiem Komunalnym w celu opracowania najlepszych rozwiązań w zakresie produkcji i transportu wodoru potrzebnego do zasilania floty wodorowych autobusów.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale