Quantcast
wtorek, 28 maja, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościW AGH rozpoczynają się obchody Dnia Hutnika

W AGH rozpoczynają się obchody Dnia Hutnika

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczynają się 11 maja uroczyste obchody Dnia Hutnika. Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu uczelni potrwa do piątku, tj. 13 maja. Obchody święta wracają po przerwie spowodowanej pandemią do formuły stacjonarnej. W tegorocznych obchodach wezmą udział studenci z Politechniki Lwowskiej. Podczas studenckiej konferencji zaprezentują swoje osiągnięcia i wygłoszą referaty.


Co roku uroczystości hutnicze odbywają się w okolicach dnia św. Floriana, patrona między innymi hutników. Dzień Hutnika został zainicjowany w 1962 roku przez prof. Wacława Różańskiego, który, na podobieństwo tradycji górniczych, przygotował scenariusz obchodów i ślubowania hutniczego. Od kilkudziesięciu lat wydarzeniu towarzyszą konferencje naukowe, seminaria oraz prezentacje studenckie. Co roku też w obchodach uczestniczy szerokie grono naukowców, studentów oraz pracowników przemysłu.

W ramach tegorocznego święta odbędzie się 59. Hutnicza Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH. Podczas jednego z największych tego typu spotkań naukowych w Polsce studenci mają okazję zaprezentować swoje osiągnięcia z ostatnich lat. Studenci prezentują swój dorobek naukowy podczas obrad kilkunastu sekcji tematycznych, m.in. w sekcji aeronautyki i technologii kosmicznych, akustyki, biomechaniki, bioinżynierii i ergonomii czy telekomunikacji i technologii informacyjnych. Łącznie studenci zaprezentują 166 referatów. W tym roku chęć udziału w konferencji zgłosiło blisko 300 uczestników.

Wśród nich znaleźli się goście zagraniczni. W sekcji automatyki i robotyki 12 referatów wygłoszą studenci Politechniki Lwowskiej. Studenci ze Lwowa będą prezentować wyniki swoich prac online, natomiast studentki z Ukrainy będą obecne w AGH. Ponadto w prezentacjach wezmą udział także studenci z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. Z obiema uczelniami AGH od lat współpracuje. Podczas inauguracji konferencji głos zabierze prof. Mykhaylo Łobur, kierownik Katedry Komputerowych Systemów Projektowania
w Politechnice Lwowskiej.

Najważniejsze wydarzenia związane z Dniem Hutnika odbędą się w piątek, 13 maja. O godz. 12:00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu AGH,
a następnie o godz. 13:30 – Ceremonia Ślubowania Hutniczego. Tradycyjnie już studenci I roku kierunku metalurgia symbolicznie przekują kawałek metalu, a Mistrz Ceremonii pasuje ich na hutników. Szczegółowy program obchodów Dnia Hutnika znajdą Państwo pod adresem  www.dzienhutnika.agh.edu.pl.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale