Quantcast
niedziela, 24 listopada, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościW zajezdni Podgórze można było zobaczyć skutki zderzenia tramwaju z samochodem

W zajezdni Podgórze można było zobaczyć skutki zderzenia tramwaju z samochodem

Jakie są skutki zderzenia tramwaju z samochodem? O tym można się było przekonać w czwartek, 15 września oglądając symulację zderzenia tramwaju z samochodem osobowym na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze. Pokaz odbył się w ramach sympozjum „Wypadki drogowe w praktyce biegłych”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Biegłych Sądowych do Spraw Wypadków Drogowych.


– Celem próby zderzeniowej była z jednej strony walidacja używanych w Polsce programów do symulacji przebiegu wypadków. Jednocześnie zależało nam również na zebraniu danych dotyczących uszkodzeń pojazdów, które są przydatne w praktyce eksperckiej. Ponadto chcemy umożliwić uczestnikom Sympozjum bezpośrednie zapoznanie się z przebiegiem i skutkami zderzenia tramwaju z samochodem osobowym. Ta próba jest kontynuacją innych prób zderzeniowych wykonywanych podczas poprzednich sympozjów – informuje Adam Reza przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Sądowych do Spraw Wypadków Drogowych.

Dla MPK SA symulacja zderzenia tramwaju z samochodem jest okazją do zwrócenia uwagi na skutki nagłego wjechania samochodem przed jadący tramwaj. Świadomość kierowców samochodów, jak trudno jest zatrzymać ważący od 40 do 60 ton wagon, jest szczególnie istotna w okresie jesiennym, kiedy leżące na torach liście i deszczowa pogoda wydłużają drogę hamownia tramwajów.

– Po raz kolejny zwracamy się z apelem do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejeżdżania i przechodzenia przez torowiska. Podobne symulacje robiliśmy już w przeszłości na naszej zajezdni. Dzisiejsza prezentacja odbywała się w trudnych warunkach, bo padał deszcz, tory były mokre. Ale jest to właśnie taka sytuacja, w której często muszą sobie radzić wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, w tym nasi kierowcy i motorniczowie. Zbliża się jesień, kiedy coraz częściej pada deszcz i wcześniej zapada zmierzch. W takich warunkach widoczność często jest ograniczona i to wtedy najczęściej dochodzi do wypadków, które mogą mieć tragiczne skutki – powiedział Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

W 2021 roku doszło w Krakowie do 397 kolizji oraz 14 wypadków z udziałem samochodów i tramwajów. W 2022 roku do 14 września takich kolizji było 322, a wypadków 5.

inf. prasowa

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale