Ścisłe centrum Krakowa znalazło się w połowie marca pod szczególnym nadzorem służb. Intensywne działania prewencyjne, prowadzone w najbardziej uczęszczanych częściach miasta, miały ograniczyć zagrożenia i szybko reagować na przypadki łamania prawa.
Akcja została przeprowadzona 13 i 14 marca i objęła obszary, w których koncentruje się ruch turystyczny oraz wieczorna aktywność mieszkańców i odwiedzających. Szczególną obecność patroli można było zauważyć m.in. na ul. Floriańskiej, Szewskiej i Mikołajskiej, a także na Rynku Głównym. To właśnie tam służby skupiły swoją uwagę na zapobieganiu naruszeniom porządku publicznego.
Za realizację działań odpowiadali funkcjonariusze Komisariatu Policji I w Krakowie, wspierani przez Ogniwo Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji oraz Straż Miejską Miasta Krakowa. Wspólna akcja została ukierunkowana przede wszystkim na przeciwdziałanie bójkom, pobiciom i innym incydentom zakłócającym bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.
Widoczna obecność patroli miała nie tylko umożliwić szybką interwencję, lecz również działać odstraszająco. Taki prewencyjny charakter akcji przełożył się na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa zarówno wśród mieszkańców, jak i osób odwiedzających centrum miasta.
Bilans weekendowych działań pokazuje skalę zaangażowania służb. Policjanci z Komisariatu Policji I przeprowadzili łącznie 168 interwencji, ujawnili 133 wykroczenia i nałożyli 62 mandaty karne. W trakcie prowadzonych działań zatrzymano również na gorącym uczynku siedmiu sprawców przestępstw.





