Quantcast
środa, 19 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościCenna współpraca Politechniki z wadowicką firmą METCHEM

Cenna współpraca Politechniki z wadowicką firmą METCHEM

O cenny sprzęt do prowadzenia badań naukowych i zajęć dydaktycznych ze studentami wzbogacił się Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej. Wszystko dzięki współpracy Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej WM PK z wadowicką firmą METCHEM. Przekazała ona laboratorium PK maszynę współrzędnościową Zeiss Eclipse 700.


– Maszyna charakteryzuje się wysoką dokładnością MPE= 3.0 + L/400 (um), a do sterowania nią wykorzystywane jest oprogramowanie Calypso, jedno z najlepszych i najbardziej zaawansowanych z dostępnych na rynku. Pozwala to na wykonywanie skomplikowanych pomiarów 3D w odniesieniu do modelu CAD, jak i pomiarów po zarysie krzywoliniowym – mówi dr Wiktor Harmatys z Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej PK. – Uniwersalna budowa maszyny oraz wysoka dokładność pomiarów, które można na niej wykonywać pozwala na stosowanie urządzenia zarówno w warunkach przemysłowych, jak i w laboratoriach kontroli jakości. Maszyna od początku pracowała właśnie w takim laboratorium kontroli jakości w firmie Metchem.

Współpraca Metchemu z Politechniką Krakowską przyniesie korzyści obu stronom. Studenci PK będą mogli odbywać w ramach studiów I i II stopnia staże w firmie METCHEM, dzięki czemu zdobywać będą praktyczne doświadczenia w zakresie kontroli jakości, specjalistycznego oprogramowania oraz obsługi współrzędnościowych maszyn pomiarowych. W ramach kooperacji planowane jest też prowadzenie okresowych wzorcowań systemów pomiarowych będących na wyposażeniu METCHEM-u przez Laboratorium Metrologii Współrzednościowej PK. Ta jednostka Wydziału Mechanicznego posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji m.in. na wzorcowanie: systemów współrzędnościowych ze stykowymi głowicami pomiarowymi, jak również z głowicami skanującymi laserowymi, kamerami CCD, współrzędnościowych ramion pomiarowych, współrzędnościowych systemów działających na zasadzie światła strukturalnego (GOM), optycznych współrzędnościowych systemów pomiarowych (mikroskopy współrzędnościowe, profilometrów, wzorców oraz produkowanych części metodami współrzędnościowymi, kul, pierścieni wzorcowych, wzorców długości, wzorców optycznych czy wzorców chropowatości.

METCHEM to firma z ponad 40-letnim doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku. Specjalizuje się w produkcji zaawansowanych wyrobów z tworzyw sztucznych termoplastycznych o wysokim stopniu skomplikowania. Główny trzon jej produkcji dedykowany jest obecnie branżom automotive i AGD. Doświadczenia uzyskane podczas produkcji wyrobów segmentu motoryzacyjnego firma wykorzystała zostały dla zwiększenia asortymentu w coraz bardziej zaawansowanych i rozwijających się produktach dla AGD i urządzeń elektrotechnicznych. Obecnie METCHEM to nowoczesna wtryskownia, posiadająca ponad 40 maszyn wraz z niezbędną infrastrukturą. Produkty firmy trafiają do 27 krajów, zlokalizowanych na 5 kontynentach. Na rozwój w obszarze najnowszych technologii indpirujący wpływ na członkostwo w Klastrach Silesia Automotive & Advanced Manufacturing oraz Polska Grupa Motoryzacyjna.

inf. prasowa

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale