Quantcast
środa, 19 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościCentrum Cyberbezpieczeństwa AGH rozpoczyna działalność

Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH rozpoczyna działalność

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczyna działalność Centrum Cyberbezpieczeństwa. W nowej formule, zastępującej dotychczasową jednostkę, Centrum będzie integrować i koordynować prace prowadzone w tym obszarze przez naukowców i studentów całej uczelni. Ponadto jednostka zajmie się pracami rozwojowymi, działalnością edukacyjną, a także współpracą międzynarodową w obszarach szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa. Zaangażowanie uniwersytetu w budowanie rozwiązań z sektora bezpieczeństwa kraju i regionu wzmocni pozycję Polski w starciu z zagrożeniami informatycznymi.


Obserwując współczesne trendy technologiczne i rozszerzający się krajobraz potencjalnych zagrożeń cybernetycznych, chcemy dostarczać rozwiązań, które będą służyć obronności naszego kraju, instytucji, firm, zasobów informatycznych. W Centrum Cyberbezpieczeństwa będziemy integrować dotychczas wypracowane w uczelni rozwiązania z doświadczeniem eksperckim specjalistów z tej branży oraz pasją innowatorów – podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.

Nowa formuła działalności Centrum to przede wszystkim krok w kierunku zintensyfikowania działalności badawczej i rozwojowej oraz zintegrowania doświadczeń naukowców i studentów całej uczelni zajmujących się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa. Jednostka będzie także rozwijać współpracę z małopolskimi i krajowymi instytucjami publicznymi, biznesem oraz podmiotami zagranicznymi. Celem jest także wsparcie przez Centrum działalności dydaktycznej uczelni w obszarze cyberbezpieczeństwa. Centrum będzie mogło skorzystać z istniejącego zaplecza, w tym najlepszej w Polsce infrastruktury do przetwarzania danych, laboratoriów oraz powstającego Security Operations Center, niezbędnych do realizacji projektów badawczych i rozwojowych.

– AGH dołączy do znamienitego grona uczelni technicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, jak chociażby Uniwersytetu w Tarfu czy Uniwersytetu Masaryka, posiadających prężnie działające centra cyberbezpieczeństwa i priorytetowo traktujących potrzebę budowania zdolności w regionie w tej dynamicznie rozwijającej się tematyce – wyjaśnia prof. Marek Kisiel-Dorohinicki, związany m.in. z Laboratorium Informatyki Śledczej, istniejące w Instytucie Informatyki AGH, które od ponad 10 lat realizuje oprogramowania wspomagające działania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Komisja Europejska w programie wsparcia budowy Cyfrowej Europy podkreśla, że kluczowymi cyfrowymi zasobami, które należy rozwijać w nowej perspektywie finansowej UE są systemy obliczeniowe dużej skali, sztuczna inteligencja, zaawansowane umiejętności cyfrowe oraz właśnie cyberbezpieczeństwo, a realizacja tych celów wymaga zaangażowania również uczelni wyższych. Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH już teraz rozpoczyna budowę międzynarodowych konsorcjów by realizować projekty w ramach krajowych i europejskich programów i konkursów grantowych.

Zdolności techniczne, innowacje technologiczne i kompetencje zbudowane przez AGH w obszarze cyberbezpieczeństwa wspierają i jeszcze intensywniej będą wspierać instytucje publiczne i prywatne w zakresie ich zdolności w obszarze cyberbezpieczeństwa. Tak postrzegam rolę jaką może odegrać w najbliższych latach Centrum. Do tego wyzwania, jakim niewątpliwie będzie dynamiczna budowa ekosystemu cyberbezpieczeństwa, wewnątrz i wokół AGH, zaprosimy także instytucje publiczne, partnerów zagranicznych, przedstawicieli sektora prywatnego, czy ekspertów skupionych w przyszłości w Radzie Doradczej Centrum – mówi Izabela Albrycht, nowa dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale